Vi får en fin sommer, sier den tyske værprofeten Wolfgang Röder og siteres uten store forbehold i norske medier. Noe å bry seg med? Tja, været er nå en gang det nordmenn aller helst snakker om.
Hvilket selvsagt er grunnen til at journalistene skriver om det og redaktørene setter sakene på førstesiden. Gjerne med et positivt fortegn; en blid sol ved siden av avislogoen sprer glede. Og det er vel bra?
Selvsagt er det bra med glede. Nok trist og leit i verden som det er. Det er bare medieforskere som er så sure og seriøse at de ikke en kald februardag kan glede seg over et varsel om sol i sommerferien.
Medieforskere? Ja, og andre tørrpinner som river seg i håret over at Norges største avis kan ha sola over hele førstesiden flere ganger i løpet av en sommer. Kritikken er like forutsigbar som sola.
Og forutsigbare vil vi jo ikke være. Til alle journalister som skriver om været, vil jeg derfor ha sagt: Fortsett gjerne med det. Men for egen del bør dere slutte å skrive mer enn dere har dekning for.
Meteorologisk institutt mener varsler utover syv dager har svært stor usikkerhet, og at det er umulig å si hvordan været blir to eller tre måneder i forveien. Röders varsler er da også like ofte feil som riktige.
Han har altså svært liten troverdighet. Likevel brukes han og andre spåmenn stadig som kilder. Og kan de ikke spå sol, drar desken «delvis skyet» vekk fra et meteorologvarsel og lover «knallpåske» i tittel og ingress.
Selv om værvarsling ikke er fakta, er det en vitenskap. Å pynte på vitenskapelige funn for å få dem til å se mer optimistiske ut, er en dødssynd for forskere. Men tydeligvis gangbar mynt i mediene.
»Det hender ganske ofte at journalister bruker sitater i en ingress eller tittel på en måte som gjør at det framstår helt feil», sier Siri Kalvik nærmest som en selvfølgelighet i et intervju med Journalisten.
De færreste nordmenn pakker for evig solskinn når de drar på ferie i hjemlandet, vante som de er med skuffelser og plutselig tiltykning til regn. Sannsynligvis tror de ikke på avisenes gla’saker om sol.
Om ikke annet, så burde manglende lesertillit bekymre redaktørene. Så får nå været bli som det blir. Det gjør det uansett.