er ansatt som medie-rådgiver i Klima- og forurensningsdirektoratet (Klif). Rud-Knudsen har blant annet vært redaktør i Budstikka fra 2000-2009, redaktør i Mann og...
Overrasket over Dagblad-intervju
Trykker intevju med Magne Raundalen hvor han oppfordrer til å ikke bruke bilde av den drepte femåringen, samtidig som avisen selv avbilder henne på førstesiden.
– Jeg er ikke overrasket over at VG og Dagbladet i dag velger å gå ut med bilde av den fem år gamle jenta, men jeg er overrasket over at Dagbladet likevel trykker intervjuet med meg, sier Raundalen.
Ber avisene ikke bruke bilde
I intervjuet i Dagbladet kommer han med skarp kritikk av VG for førstesideoppslagene fra Kragerø. Han ber også om at avisene ikke bruker bilde av den fem år gamle jenta som er drept i Kragerø.
Og Raundalen får svar – på første side. Både Dagbladet og VG kjører i dag fullt bilde av den drepte femåringen i tillegg til detaljer som brev drapsmannen skal ha skrevet.
Dagbladets etikkredaktør Lars Helle begrunner bildebruken med at drapet er en viktig offentlig sak.
Offentlig dekning viktig
– Det er et viktig prinsipp at slike saker også får en skikkelig og grundig offentlig dekning i mediene, sier Helle til Dagbladet.
Magne Raundalen sier at saken viser at en brutal virkelighet selger aviser, og at det er det viktige ved utformingen av førstesidene. Han er ikke uenig i at slike saker blir omtalt i mediene, men mener at avisene må tenke nøye gjennom hvordan de utformer førstesiden.
Bilder av barn
– Bilder av barn tiltrekker barn på samme måte som lekeplasser gjør det, men ikke parkeringsplasser. Førstesidene er rene salgsplakater og blir sett av alle i det offentlige rom, også mange barn.
– Hva er løsningen?
– I forbindelse med Overhalla-saken bestemte Trønderavisene seg for at de ikke skulle omtale saken på første side. Jeg tror ikke trønderne ble så veldig mye dummere av det, sier Raundalen.
(Sist oppdatert: 26.10.2008 19:52)- Logg på for å skrive kommentarer.
Mediefolk
Siste kommentarer
-
Carl-Erik Grimstad– Blottstiller sin udugelighet
-
Kristine HolmKrever at statsråden redder journalinnhold
-
Henrik SteenBonus til sjefen – kino for ansatte
-
Toralf SandåkerEr det greit å sitere fra Facebook?
I dag er jeg glad for at vi ikke ventet med nedbemanning og kostnadskuttLars Helle til Bergens Tidende.
Aksjekurser
| Symbol | Last | Change |
|---|---|---|
| SCH.OL | 145.00 | -3.00 |
| POL.OL | 24.00 | 0.00 |
| MEC.L | 209.25 | -8.25 |
| MTG-B.ST | 445.40 | -2.40 |
| PSM.DE | 15.34 | 0.01 |













.jpg?timestamp=300820102135)



_0.jpg?timestamp=300820100928)

