starter 1. mars i ny jobb i TV 2. Hun skal primært ha ansvaret for politikk og samfunn i et nytt underholdnings- og aktualitetsmagasin. Lunde kommer fra Warner Music...
TV 2s journalister tar sjanser i Burma
Det er risikabelt å rapportere syklonens herjinger, viser beretningen til CNN-journalist som så vidt unnslapp juntaens lange armer.
Naturkatastrofen i Burma har vist seg å være både farlig og vanskelig å dekke, skriver CNN.
Telefonsamtaler overvåkes og de få utenlandske journalistene i landet må arbeide i det skjulte. Det er vanskelig og risikabelt å formidle nyheter om syklonen som la store områder i grus.
Først anonymt
VG skriver i dag at TV 2s medarbeidere Bent Skjærstad og Svenn Arve Lande (fotograf) trolig er i Burma på turistvisum. De rapporterte først fra naturkatastrofen uten å navngis, men har de siste dagene sendt hjem innslag med full signatur.
– Regjeringen er svært paranoid og fremmedfiendtlig, og frykter at syklonen skal undergrave regimets troverdighet, sier Aung Zaw, redaktør for Irrawaddy (engelsk utgave). Både magasinet og nettsiden lages av burmesiske journalister fra utlendighet i Thailand.
Redaktøren mener regimet aktivt forsøker å hindre at omfanget av naturkatastrofen blir kjent.
Rapportplikt
CNNs Dan Rivers forteller at han innså farene ved å rapportere fra Burma da lokale kontakter gjorde oppmerksom på at regimet hadde pålagt alle hoteller å rapportere utenlandske gjester. Myndighetene hadde sett en av Rivers' reportasjer og var på jakt etter ham.
– Først var jeg skeptisk, sier Rivers om hvordan han oppfattet advarselen. – Men i løpet av de neste dagene sto det klart at midt under Burmas verste humanitære krise, brukte regjeringen betydelig tid og krefter på å hindre at jeg fortalte om ødeleggelsenes omfang.
Ulik praksis
VG har selv forkastet tanken om å sende journalister til Burma uten pressevisum. NRKs Philip Lothe venter på slikt visum i Bangkok, men nyhetsdirektør Gro Holm vurderer det ellers som greit å reise inn.
Aftenposten har fått avslag på søknad om journalistvisum. Generalsekretær Jahn-Arne Olsen i Norsk Journalistlag sier til VG at oppdragsgiver har det hele og fulle ansvar for at medarbeiderne er tilstrekkelig sikret og forsikret.
(Sist oppdatert: 26.10.2008 19:00)Viktig: Dersom du oppretter en konto på Disqus, tar det noen minutter før det første innlegget ditt blir publisert. Årsaken er at e-postadressen din må bekreftes før publisering.
Siste kommentarer
Ordbøker
- Mener det er riktig å vise Utøya-bilder | Journalisten.no http://t.co/RnDsXNMH via @journalisten
- RT @hansenfoto: Pressebilder til besvær: http://t.co/35LIXep2, helt enig med @AndreasL her. Minner om årets bilde 2010: http://t.co/NXZKwmiZ
- RT @hansenfoto: Pressebilder til besvær: http://t.co/35LIXep2, helt enig med @AndreasL her. Minner om årets bilde 2010: http://t.co/NXZKwmiZ
- Pressebilder til besvær: http://t.co/35LIXep2, helt enig med @AndreasL her. Minner om årets bilde 2010: http://t.co/NXZKwmiZ
- Ikke en dag for tidlig. @dagbladet http://t.co/tAuzspJV
- RT @hannesnielsen: Men jeg tar sjansen: http://t.co/8Yx29exT
- Men jeg tar sjansen: http://t.co/8Yx29exT
RSS utenriks
- Beckhams sexpack, Arlandadumpning och bonusregn
- Svensk byrå bakom brittisk viralsuccé
- Svenska Spel bjuder in mediebyråer
- Global: Dagens Nyheter laver betalingssite
- Färre bidrag till Guldägget
- Søndagsavisen overvejer at anke erstatning
- Helin slår tillbaka: Vi har inte gett upp print
- Søndagsavisen skal af med kæmpe erstatning
- Så förbereder SR sig för kungabebisen
- "Vi vänder siffrorna i år"
- World Press Photo-priser til JP og Politiken
- Blir pressansvarig på Svenskt Tenn
- Efterkritik: Ambassadørerne kommer
- DN inför betalväggar
- Danmark lyfter Teracom






.jpg?timestamp=100220121358)



.logo liten.jpg)














