Sjokkert over svakt lønnsoppgjør i AFJ

– Vi er en kvinnebedrift og det lider vi for, sier klubbleder i Allers Familie Journal (AFJ) etter årets lokal oppgjør.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

– Fra før av ligger vi overhodet ikke på toppen av lønnsstatistikken. I tillegg til lønnsdiktat to år på rad kommer et ekstremt lavt oppgjør i 2006. Vi er en kvinnebedrift og det lider vi under, sier klubbleder i AFJ Cecilie Klem til Journalisten.

Inntektstap

Oppgjøret innebar lønnstillegg på 6894 kroner per hode og en gjennomsnittlig lønnsøkning, inkludert det sentrale tillegget, på 4,47 prosent, som er 1 prosentpoeng lavere enn estimert samfunnsutvikling.

AFJs journalister mister også en årlig videreutnyttelse kompensasjon på 7.050 kroner som får AFJ klubben til å snakke om en inntektsnedgang.

– Vi er nødt til å se dette som et inntektstap. Ved å fjerne vederlagshonoraret, fratar de oss årlig inntekt på 7050 kroner med et pennestrøk, uten noen akseptabel form for kompensasjon, sier Klem.

Stoffutveksling

Videreutnyttelseskompensasjonen besto av en årlig kompensasjon på 4800 for fri stoffutveksling innad i konsernet, og 2250 for gjenbruk på nett.

– Ledelsens forhandlingsutvalg har lovet oss at de ikke skal videreutnytte stoff på internett eller i Norden. Hvis det likevel skjer, skal vederlaget tilfalle den enkelte opphavsmann- eller kvinne. De har ikke redegjort for hvordan de skal administrere en slik ordning, og vi ønsker ikke å undertegne noen ny lokal avtale før redegjørelsen ligger på bordet, sier Klem, og legger til at alle NJ-medlemmer får en engangskompensasjon på 2350 kroner for bortfall av vederlagskompensasjonen.

Øpprørte AFJ-journalister

– Vi er veldig opprørt her i dag fordi det er to år på rad at vi har lønnsdiktat. Det synes vi er rart når blant annet Ellen Arnstad går ut i mediene og snakker om alle godene vi har her, og så faller godene bort en for en, sier en journalist i Aller Konsernet.

Roger Hansen, administrerende direktør i Allers Familie-Journalen AS, sier til Journalisten at han ikke ønsker å kommentere lønnsoppgjøret før det foreligger en signert protokoll fra forhandlingene.

Powered by Labrador CMS