starter 1. mars i ny jobb i TV 2. Hun skal primært ha ansvaret for politikk og samfunn i et nytt underholdnings- og aktualitetsmagasin. Lunde kommer fra Warner Music...
Dette trenger ikke være feil
Én person, fire aviser og fire forskjellige beløp.
Hva har egentlig Eivind Reiten tjent gjennom sine åtte år som toppsjef i Hydro? Riksavisene synes ikke å være enige.
Veldig forskjellig
Dersom Reiten selv skulle valgt inntektene sine etter det avisene slår opp tirsdag, ville han nok valgt bort Dagbladet, der man anslår at han har tjent 75 millioner i perioden. I tillegg kommer pensjon som til sammen vil ende på over 100 millioner kroner.
Dagens Næringsliv er nok litt mer fristende. Der i gården har de beregnet inntektene til Reiten i perioden til 96 millioner kroner, men da er ikke pensjonen til den avgåtte Hydro-sjefen tatt med.
I Aftenposten er lønna til Reiten litt lavere enn i DN. I Postgirobygget har journalistene kommet fram til at Reiten har tjent 92 millioner kroner i sine åtte år som toppsjef, med pensjonen blir det til sammen 150 millioner kroner. Men det forutsetter at Reiten ikke dør de neste 26 årene.
Høyest utbetaling
Størst lønn kan Reiten heve, nokså passende, i landets største avis. VG skriver på sin forside at Reiten tjener 186 millioner kroner inkludert alt. Avisen har satt pensjonsavtalen til Reiten til hele 90 millioner kroner, betraktelig høyere enn det søsteravisen Aftenposten er kommet fram til. Riktignok har VG tatt høyde for at Reiten lever litt lenger enn det man har gjort hos tanta.
I informasjonsavdelingen til Hydro har de ikke noe klart svar på hvorfor tallene spriker såpass sterkt, men regner med at det ligger ulike regnemetoder til grunn.
BI-professor Bård Kuvaas forteller at det ikke trenger å være noe feil ved tallene avisene presenterer.
– Kan samtlige aviser her ha rett?
– Ja, det kommer an på hvordan man regner. Noen av dem har tatt med lønn, opsjoner og ventelønn, forteller Kuvaas.
Største tallet
Sjefredaktør i E24 Per Valebrokk kommenterer saken i dagens VG. Journalisten får tak i redaktøren for å spørre ham hvordan tallene kan ha blitt såpass ulike.
Også han har stusset over forsidene, men slår fast at Dagbladet, som har unnet Reiten minst, ikke har med etterlønn og pensjon. Dersom disse summene legges til summen på 75 millioner er Dagbladet på samme størrelse som Aftenposten.
– Det som overrasker meg mest er at Dagbladet som tabloidavis har klart å presentere det laveste tallet. Nå sier jeg ikke at de skal skrive et tall bare for at det er høyt, men det handler vel om å finne den mest oppsiktsvekkende vinkelen.
(Sist oppdatert: 07.02.2009 12:33)Viktig: Dersom du oppretter en konto på Disqus, tar det noen minutter før det første innlegget ditt blir publisert. Årsaken er at e-postadressen din må bekreftes før publisering.
Siste kommentarer
Ordbøker
- Mener det er riktig å vise Utøya-bilder | Journalisten.no http://t.co/RnDsXNMH via @journalisten
- RT @hansenfoto: Pressebilder til besvær: http://t.co/35LIXep2, helt enig med @AndreasL her. Minner om årets bilde 2010: http://t.co/NXZKwmiZ
- RT @hansenfoto: Pressebilder til besvær: http://t.co/35LIXep2, helt enig med @AndreasL her. Minner om årets bilde 2010: http://t.co/NXZKwmiZ
- Pressebilder til besvær: http://t.co/35LIXep2, helt enig med @AndreasL her. Minner om årets bilde 2010: http://t.co/NXZKwmiZ
- Ikke en dag for tidlig. @dagbladet http://t.co/tAuzspJV
- RT @hannesnielsen: Men jeg tar sjansen: http://t.co/8Yx29exT
- Men jeg tar sjansen: http://t.co/8Yx29exT
RSS utenriks
- Beckhams sexpack, Arlandadumpning och bonusregn
- Svensk byrå bakom brittisk viralsuccé
- Svenska Spel bjuder in mediebyråer
- Global: Dagens Nyheter laver betalingssite
- Färre bidrag till Guldägget
- Søndagsavisen overvejer at anke erstatning
- Helin slår tillbaka: Vi har inte gett upp print
- Søndagsavisen skal af med kæmpe erstatning
- Så förbereder SR sig för kungabebisen
- "Vi vänder siffrorna i år"
- World Press Photo-priser til JP og Politiken
- Blir pressansvarig på Svenskt Tenn
- Efterkritik: Ambassadørerne kommer
- DN inför betalväggar
- Danmark lyfter Teracom






.jpg?timestamp=100220121358)



.logo liten.jpg)














Man kan forstå og til dels godta de ulike summene som forskjellige redaksjoner har endt opp med, når de skulle slå opp Eivind Reitens totale godtgjersle etter åtte år i sjefsstolen i Hydro.
Verre er det med Journalistens medarbeider, som først introduserer Aftenposten som VGs søsteravis – for i neste setning å påstå at hun er tanta!
En søster kan da godt også være tante. Mange har en søster som er tante - naturligvis tanta til noen andre...!
Som Nyman påpeker er det ikke alltid lett å forholde seg til familien. Jeg kaller Aftenposten og VG for søsteraviser fordi de er eid av samme konsern, selv om Media Norge per definisjon er et annet enn Schibsted (sistnevnte har kontrollen). Derav søstre, mens tanta er et begrep, om enn loslitt, brukt om Aftenposten uavhengig av konsern. Nå har jeg lovet en av mine kolleger å aldri aldri bruke dette begrepet igjen.
Joda. Nyman er fortrolig med begrepene. Men moro var det lell, og en smule alvor også – i retning av å minne om at det er lett å trå feil på metaforenes mosegrodde stier!
Når alt dette er sagt: Vinklingen var bra, den.