starter 1. mars i ny jobb i TV 2. Hun skal primært ha ansvaret for politikk og samfunn i et nytt underholdnings- og aktualitetsmagasin. Lunde kommer fra Warner Music...
Lokalavisene uinteressante og uviktige?
(Leserkommentar) Kåring blant hundre lokalaviser ikke viktig nok for Journalisten.
24. til 26. april var det landsmøte i Landslaget for lokalaviser i Haugesund. 300 avisfolk fra lagets rundt hundre medlemsaviser var samlet til faglig program, debatt, avisprat og ikke minst festmiddag med prisutdelinger.
I fjor ble dette arrangementet i Tromsø funnet verdig en journalist fra Journalistens redaksjon, men i år var det tilsynelatende ingen til stede. Ei heller har Journalisten.no per mandag kveld 27. april vært i stand til å nevne hvem som vant kåringen for Årets lokalavis.
Dette landsmøtet for rundt hundre medlemsaviser tar opp utfordringer som ligger mye nærmere hverdagen til flertallet av norske aviser enn – til sammenligning – for eksempel Skup gjør. Et arrangement som for de fleste er relativt fjernt fra virkeligheten. Men som i/på Journalisten (.no) får omtale i forhånd, etterkant og med direkte nett-TV.
De fleste aviser i Norge er lokalaviser. Og dette er aviser som i mange år har hatt stor suksess på papir – også hva opplaget angår. Men det er kanskje litt for gammeldags, kjedelig og ikke helt passende i Journalistens redaksjonelle linje om at nett er det eneste som gjelder? Eller er det andre grunner til at Journalisten ikke finner dette – et av årets viktigste mediebegivenheter – verdig en eneste omtale?
(Sist oppdatert: 28.04.2009 13:53)
Viktig: Dersom du oppretter en konto på Disqus, tar det noen minutter før det første innlegget ditt blir publisert. Årsaken er at e-postadressen din må bekreftes før publisering.
Siste kommentarer
Ordbøker
- Mener det er riktig å vise Utøya-bilder | Journalisten.no http://t.co/RnDsXNMH via @journalisten
- RT @hansenfoto: Pressebilder til besvær: http://t.co/35LIXep2, helt enig med @AndreasL her. Minner om årets bilde 2010: http://t.co/NXZKwmiZ
- RT @hansenfoto: Pressebilder til besvær: http://t.co/35LIXep2, helt enig med @AndreasL her. Minner om årets bilde 2010: http://t.co/NXZKwmiZ
- Pressebilder til besvær: http://t.co/35LIXep2, helt enig med @AndreasL her. Minner om årets bilde 2010: http://t.co/NXZKwmiZ
- Ikke en dag for tidlig. @dagbladet http://t.co/tAuzspJV
- RT @hannesnielsen: Men jeg tar sjansen: http://t.co/8Yx29exT
- Men jeg tar sjansen: http://t.co/8Yx29exT
RSS utenriks
- Beckhams sexpack, Arlandadumpning och bonusregn
- Svensk byrå bakom brittisk viralsuccé
- Svenska Spel bjuder in mediebyråer
- Global: Dagens Nyheter laver betalingssite
- Färre bidrag till Guldägget
- Søndagsavisen overvejer at anke erstatning
- Helin slår tillbaka: Vi har inte gett upp print
- Søndagsavisen skal af med kæmpe erstatning
- Så förbereder SR sig för kungabebisen
- "Vi vänder siffrorna i år"
- World Press Photo-priser til JP og Politiken
- Blir pressansvarig på Svenskt Tenn
- Efterkritik: Ambassadørerne kommer
- DN inför betalväggar
- Danmark lyfter Teracom






.jpg?timestamp=100220121358)



.logo liten.jpg)















Skarp og god kritikk fra Gard, som setter fingeren på en flause og et halvømt punkt.
Når Journalisten denne gang ikke var på samlingen, skyldes det at vi er tvunget til å spare penger og at landsmøtet lå midt mellom landmøtene i Redaktørforeningen og Journalistlaget, som krever ganske store ressurser, særlig det siste.
Samtidig er det sant at en beskjeden Oslo-redaksjon som vår lett kan falle for det tydeligste, som de største mediene og de mest omtalte konferansene. Vi skal forsøke å skjerpe oss.
Jeg tror likevel ikke antakelsen om at tabben skyldes en "linje", er helt treffende. Se for eksempel vår brede dekning av <a href=http://www.journalisten.no/story/56435>Åmli-avisa</a> forleden, på nett og papir.
Takk for et godt svar fra Helge Øgrim - uvanlig ydmykt til en redaktør i norsk presse å være :o)
De redaksjonelle vurderingene rundt hvilke arrangementer som skal prioriteres, kan man forstå, til en viss grad. Uten at det gjør det noe bedre. Og bedre blir det ikke av at man ennå ikke har klart å nevne at Hallingdølen ble Årets lokalavis...kommer det til å skje?
- Gard, SortlandsAvisa