er ansatt som medierådgiver for Senterpartiets stortingsgruppe. Han har 20 års presseerfaring, blant annet som journalist i VG og Bergensavisen, og har vært redaktør i...
Borgerjournalistikk til skade
Fra Neda Soltans død i Teheran til drapene på Fort Hood: Gjør sosiale medier oss til skamløse kikkere?
Nedslaktingen av 13 mennesker på Fort Hood i Texas før helgen, er for Paul Carr en brutal nyhetshendelse som samtidig avslører en underspilt side ved sosiale medier og borgerjournalistikk.
Twitterdekning
Carr er kommentator med stor interesse for sosiale medier. Han skrev tidligere for The Guardian, men nå for teknonettstedet Techcrunch.
Han forteller i sin ukentlige spalte hvordan den digre militærbasen ble avsperret da major Nidal Malik Hasan begynte å skyte medsoldater og sivile. Informasjonsflyten skulle sentraliseres via Hærens pressetalsmann.
Denne planen sprakk solid, aller mest på grunn av Tearah Moore, hennes mobilkamera og twitterkonto. Moore rapporterte løpende til omverdenen fra militærsykehuset dit drepte og sårede ble brakt.
Etablerte medier refererte Moores øyeblikksmeldinger, som ifølge kommentatoren også inneholdt en rekke faktiske feil.
Inhumant
Blant hennes tweets:
– Kom akkurat inn i vogn med transplantasjonsdeler
– Den stakkars karen som ble skutt i ballene. Denne tweeten var i virkeligheten en bildetekst av et offer som trilles gjennom sykehuskorridoren.
Carr mener Moores mikromeldinger fra militærsykehuset demonstrerer hvordan sosiale medier kan gjøre oss inhumant selvopptatt.
Han trekker linjer til drapet på Neda Agha Soltan i Teheran. Amatørfilmen av hennes dødsøyeblikk avslørte regimet, men viser samtidig at noen er mer opptatt av å filme lidelser enn å avhjelpe dem, mener han.
I debatten peker noen lesere på at vennen til mannen som filmet forsøkte å redde den unge kvinnens liv. Andre fremholder at menneskene alltid har møtt ulykker og ugjerninger med nysgjerrighet. Forskjellen er liten selv om mobilkameraet er oppfunnet, skriver Obi.
(Sist oppdatert: 09.11.2009 14:01)
Viktig: Dersom du oppretter en konto på Disqus, tar det noen minutter før det første innlegget ditt blir publisert. Årsaken er at e-postadressen din må bekreftes før publisering.
Siste kommentarer
Ordbøker
- Engelsk landslagssjef er også ledig... RT @BaardBorch: Bellona søker personlig assistent til Frederic Hauge. http://t.co/D5G3RhDr
- Bellona søker personlig assistent til Frederic Hauge. Jeg ønsker alle søkere lykke til. http://t.co/7nbZMStQ
- Ikke bra at skattefinansierte NRK gjør situasjonen vanskelig for private aktører: http://t.co/hzjzlEQT
- Stadig flere lytter til P3: http://t.co/IxOHQ9T6 (via. @Journalisten)
- Grimstad mot avsnittet: 1-0. http://t.co/Lw7T0xKS #uleselig
- Flere hører på #P3 (http://t.co/mUF1Li0e). Færre klager til #K-rådet (http://t.co/yGG3CSlT). Kan disse disse sakene kanskje slås sammen? ;-)
- Flere lytter til @nrkP3 http://t.co/hyCdgW48 via @journalisten
RSS utenriks
- Bonniers vinst minskade med en halv miljard
- Rekordår för DI.se
- Global: Oprydning i Yahoo-bestyrelse
- Här är Coppolas H&M-film
- Fem får gå från Deasign
- Bonusregn på Dagens Nyheter
- Dagens Industris jättevinst
- Bokkenheuser forlader 24syv - vender retur til Newsweek
- DN.se fördubblar vinsten
- Elbæk: DR's public service-kontrakt justeres i år
- Sämre vinst för Expressen
- MTG skuffer i fjerde kvartal
- "Expressen har fel"
- Brakförlust för MTG
- MTG inför utdelningspolicy





.jpg?timestamp=030220121449)






.logo liten.jpg)














Suw Charman-Anderson har gått nærmere gjennom Carrs kilder i saken, mener den innholder flere faktafeil og sviktende argumentasjon og er heller ikke imponert over svarene hun fikk fra Carr:
http://charman-anderson.com/2009/11/08/killing-straw-men/
Det blir for enkelt å si at kommentaren til Carr "vistnok ikke" holder mål. Charman-Anderson synes å være mest opptatt av å påpeke at Carr ikke er den første til å kritisere sosiale medier, og dermed ikke fortjener den oppmerksomhet som han har fått etter kommentaren.
Carr på sin side prøver å dra igang en debatt om bruken av sosiale medier som kilder og såkalt borgerjournalistikk, både generelt og i forbindelse med større hendelsesnyheter. Dette er kanskje ikke en ny debatt, men den er likevel viktig.
Selv finner jeg at begrepet borgerjournalistikk ikke gir noen mening all den tid det ikke er noen journalistisk forankring i det som presenteres. Journalistikken handler om langt mere enn å laste opp mobilbilder og sende meldinger på twitter. Journalistikken må, og skal, være forankret i både etiske og profesjonelle kriteria, hvor kildegransking, verifisiering, upartiskhet og etiske normer, er viktige grunnelementer for produksjon av journalistisk materiale, uavhengig om det publiseres på twitter eller papir.
Enig. Hvis "borgerjournalistikken" skal kunne gis ut for å ha noe som helst med journalistikk å gjøre, må den tåle det samme søkelyset som all vanlig journalistikk: transparante kilder, ansvarlighet, åpne forhold om bindinger pluss det du også nevner.
Så langt er det intet som tyder på at ordet "borgerjournalistikk" bør få overleve mer enn den døgnflueperioden som begrepet allerede har overlevd.
Man kan godt være sterk tilhenger av sosiale medier som teknologi uten å kalle det som levrer seg i disse rommene for "journalistikk", eller like alt det brukes til.
Toralf Sandåker
--
Frilansjournalist, styremedlem i Frilansjournalistene/NJ