Norsk avistegner fikk britisk pris

Tegninger av Morten Mørland.
Tegninger av Morten Mørland. (Galleri i bunne av saken)

Morten Mørland (30) er kåret til årets politiske tegner i Storbritannia.

AV Kathrine Geard [20.11.2009 06:00]

Cartoon Art Trust, som arbeider for å bevare britisk tegneserie- og avistegnerkunst og driver Cartoon Museum i London, delte i forgårs ut åtte priser. En av de mest prestisjetunge, «Political Cartoonist of the Year», eller «The Saatchi Political Award» som den formelt heter, gikk til norske Morten Mørland som tegner for The Times. Prisen er ikke for noen enkelttegning, men for et helt års produksjon.

– Det er veldig mange dyktige avistegnere her. Da er det veldig morsomt og trivelig å klare å vinne. Selv om det nesten er litt urettferdig, sier en glad, men ydmyk Mørland.

– Å, hvorfor urettferdig?

– Jeg mener, det er ikke slik at jeg er best i år. Men jeg har fått en anerkjennelse. En del av det jeg har gjort er blitt merke til. Man må nok se sånn på det. For mange tegnere leverer utrolig høy kvalitet. Da blir det litt rart å få en pris som overgår det.

Status

Mørland vant en tilsvarende pris i fjor også. Men da var det en annen organisasjon, Political Cartoonist Society, som sto bak.

– Men prisen jeg fikk nå henger høyere blant de fleste avistegnere. For her er det fagfolk som har bedømt kvaliteten. Det gir status i bransjen.

Mørland fikk en flaske sjampanje og et diplom. Æren er viktigst. Men han forteller om en høytidelig seremoni i Mall Galleries.

– Det var en pen middag med smoking. Cartoon Art Trust kombinerer prisutdelingen med pengeinnsamling. Derfor var forsamlingen en morsom og litt rar blanding av tegnere fra de største avisene, rikfolk og kjendiser, sier Mørland.

Flaks

Morten Mørland er fra Tromøya utenfor Arendal. Han har vært fast politisk satiretegner i den britiske avisa The Times siden 2002. Før han kom England hadde han tegnet for Agderposten ved siden av studiene.

Han har tidligere hevdet at det var griseflaks som gjorde at han ble profesjonell tegner i England. Forklaringen er at han studerte grafisk design i landet. Mens Mørland holdt på med en hovedoppgave fikk han en intervjuavtale med avistegneren Peter Brookes i The Times. Brookes ville gjerne se karikaturene til Mørland, og resten er historie.


Klikk på bildene for fullskjerm-versjon.
How cats always land on their feet.jpgObama and Brown Meet.jpgRescuing_Drowning_Dog.jpg

(Sist oppdatert: 20.11.2009 11:19)

Siste kommentarer

Da du var 20, hadde du sett for deg at det skulle bli like lett å sjarmere folk når du ble 70?

Mediefolk

Øystein Sørumshagen (31)

slutter som nyhetsredaktør i Buskerud-avisen Bygdeposten for å bli informasjonsrådgiver for KrFs stortingsgruppe. Sørumshagen har vært nyhetsredaktør i Bygdeposten siden 2003.

[09.02.2010]

Per Christian Magnus (50)

er ansatt som journalist i NRK Hordaland. Han kommer fra TV 2, hvor han har 15 års erfaring som utenriksreporter, redaksjonssjef og dokumentarfilmskaper.

[08.02.2010]

Stian Saur

har begynt som kommunikasjonsrådgiver i Troms fylkeskommune. Han kom fra stilling som journalist i Nordlys, og har før det vært ansatt i VG, Bladet Tromsø og Radio Tromsø.

[08.02.2010]

Erlend Frafjord (37)

har tatt sluttpakke etter 11 år som journalist i Stavanger Aftenblad. Han var tidligere journalist i Bergens Tidende.

[08.02.2010]

Leif Gjerstad (58)

er ansatt i halvtidsstilling som journalist i Journalisten, etter å ha vært tilknyttet redaksjonen som vikar og frilanser de siste årene.

[05.02.2010]

Nyhetsbrev

Få varsel om viktige nyheter!

Syndicate content

Aksjekurser

SymbolLastChange
SCH.OL
124.80
1.30
POL.OL
22.10
0.10
MEC.L
149.00
1.50
MTG-B.ST
344.70
2.90
PSM.DE
9.04
0.17

Leder