«Skriker»for bedre lønnsomhet
Ny tjeneste vil gi alle en plass i rampelyset.
– Utgangspunktet var vel uttrykket om at alle skal få sine «15 minutes of fame», og at det brukergenererte markedet har eksplodert. Her får folk en mulighet til å flagge meldinger om seg selv, sin blogg, en rubrikkannonse eller annet på god redaksjonell plass, sier Bengt Berglund i Duplo Media til Journalisten.
Berglund har bakgrunn fra markedssiden i DB Medialab og fra MTGs nettsatsing.
Tar betalt for private meldinger
Det nye produktet Shout Out Live er utformet som en nyhetsstripe med god plassering på blant annet Sol.no og Side2.no. Tjenesten fungerer slik at enhver privatperson som vil kan legge ut hilsener, lenke til bloggen eller facebookprofilen sin eller lignende.
Av de meldingene som ligger ute så langt er det en overvekt av bloggere som søker å få flere lesere.
Det koster 10 kroner å legge ut meldingen på Sol.no, og det gir en eksponeringstid på to minutter. På Nettavisens Side2.no er eksponeringstiden fem minutter og prisen 15 kroner. Deretter går meldingene inn i et arkiv.
Tjenesten er kanskje et skritt på veien for nettstedene til å ta betalt for leserne.
– Målt opp mot vanlig annonsering kan dette fort lønne seg for nettstedene, sier Berglund. Duplo Media står bak Shout.
Vil ha ny inntektsstrøm
Berglund har blant annet erfaring fra MTGs nettsatsing Playahead.
– Der lagde vi en lignende tjeneste og den kom forholdsvis kjapt opp i 400.000 transaksjoner, så det er ikke tvil om at det finnes muligheter.
Berglund sier de foreløpig ikke har funnet helt optimal løsning for Sol.no, men at avtalen de har med Side2 fungerer bedre. Han kaller denne fasen eksperimentell.
– Der ligger shout-feltet blant annet på bloggene til Ida Wulff og Nettenestea. Det gir en veldig god spissing rett mot en interessert målgruppe.
Foreløpig er tjenesten lukket for kommersielle aktører, men det er tenkt på løsninger for denne gruppen på sikt.
– Vi får se hvordan vi gjør det og til hvilken pris.
Sikter høyt
Etter det Journalisten erfarer er Duplo Media i forhandlinger om en avtale med en av landets største redaksjonelle nettsteder. De skal også prøve seg utenlands.
– Foreløpig er dette ganske ferskt, men vi snakker med flere aktører både her og i Sverige. Det er en tjeneste som kan brukes i de fleste markeder og for alle slags nettsteder. Vi ser på alt fra redaksjonelle nettsteder til datingsider. Det er også et aktuelt produkt for eksempelvis rubrikktjenester som Finn.no hvor man kan bruke feltet til å få oppmerksomhet om sin annonse.
På eiersiden i Duplo Media er foruten Berglund også medierådgiverne i Confetti AS og Confetti-gründer Nina Marie Hølke.