Foto: Dimitri Koutsomytis
Navn: Dimitri Koutsomytis (f. 1962). Jobb: Kreativ leder og fotograf i gatemagasinet =Oslo
– I fjor fikk du Fagpresseprisen både for beste forside og beste foto, og i forrige uke ble ditt arbeid for =Oslo nok en gang belønnet med Fagpresseprisen for beste foto. Hva har du og =Oslo som de andre fagpressebladene ikke har?
– Vi har alltid betraktet bildet som viktig for =Oslo og har siden starten for fem år siden hatt fokus på foto og fotopresentasjon. Noe av grunnen har vært av nødvendighet, fordi vi ikke har hatt så mange skribenter og derfor har kompensert med å vektlegge bildet mer. Vår posisjon kan også ha med å gjøre at vi portretterer mange av våre selgere på en ordentlig og verdig måte, i kontrast til hvordan media ellers ofte presenterer hjemløse og rusmisbrukere.
– Årets fotopris fikk du ikke for et spesielt bilde, men for helheten i ditt virke som fotograf i =Oslo. De aller fleste med motiv fra Oslo, men det du valgte ut til oss er fra Romania?
– Rumenske sigøynere er et vanlig syn i Oslos gatebilde. =Oslo snakket om å gjøre en sak om dem, men i stedet for å avbilde dem her oppsøkte vi deres hjemland og skildret vilkårene deres der. Det ble til en bildeserie som ble publisert i fjor, med dette som et av dem.
– Hva kan du si om bildet?
– Det ble tatt i farger, men konvertert til sort/hvitt fordi det passet motivet bedre. Omgivelsene er preget av mye elendighet, men jeg ville lage et vakkert bilde som også viser håp. Jeg føler bildet byr på en litt poetisk stemning.
– Navnet ditt er ikke så vanlig i Norge?
– Nei, jeg er greker og kom hit for 14 år siden. I mitt hjemland jobbet jeg som grafisk formgiver, og det var først i Norge at jeg begynte å ta bilder.
– Du er selvlært, men læreprosessen må ha gått ganske raskt, siden du hadde din første separatutstilling i 2002 og året etter ble kåret til Årets Fotograf av tidsskriftet Fotografi. Hvordan havnet du i =Oslo?
– Ganske enkelt fordi jeg var amatørfotograf og arbeidsledig. Jeg takket ja til de fleste tilbudene jeg fikk, også det fra =Oslo. Nå har jeg vært der i fem år og stortrives.
– Og femårsjubileet skal i juli feires med en stor fotobok med over hundre bilder, alle tatt av deg?
– Ja, vi satser stort med et opplag på 30.000. Samtlige bilder er tatt i Oslo og mange av dem har tidligere vært publisert i =Oslo, men det er også noen som aldri har vært publisert tidligere. Det skal bli spennende å se hvordan det går!
Les mer om fotografen på hjemmesiden hans: http://www.dimitri.no/