Taliban-soldat står vakt.
Arkivfoto: Ebrahim Noroozi / AP / NTB
Taliban
Norsk journalist anholdt i Afghanistan
En gruppe journalister, blant dem en fra Norge, ble anholdt i Afghanistan da de dekket en kvinnedemonstrasjon, melder NRK.
Den norske journalisten var den av en gruppe afghanske og utenlandske journalister som ble anholdt i Kabul lørdag. Der dekket de en demonstrasjon for kvinners rettigheter.
– Vi er kjent med at en norsk journalist var blant de anholdte, seier Utenriksdepartementets pressetalsperson Ane Haavardsdatter Lunde til NRK.
Etter det UD kjenner til, ble journalistene holdt igjen i ti timer før de ble løslatt.
Tatt med til politistasjonen
NRKs Midtøsten-korrespondent Yama Wolasmal var også i Afghanistan lørdag, men i en annen del av landet. Han har snakket med afghanske kollegaer som ble anholdt i forbindelse med demonstrasjonen.
– En av dem fortalte meg at han ble dyttet til av Taliban. De tok fra ham kamera og utstyr og tok ham med til politistasjonen. Der ble de holdt et kvarters tid. Bildene de tok ble slettet og den lokale kommandanten oppfordret de lokale journalistene til å ikke dekke denne typen demonstrasjoner fordi han mener det skader landets omdømme, sier Wolasmal.
Ble slått
Rundt 40 kvinner hadde samlet seg foran bygget til utdanningsdepartementet i Kabul lørdag formiddag, der de ropte «mat, arbeid og frihet».
Flere kvinner ble slått da soldater avbrøt demonstrasjonen.
Taliban-soldater stanset demonstrasjonen ved å skyte rifleskudd i været. Noen av kvinnene som søkte tilflukt i nærliggende butikker, ble jaget og slått med soldatenes geværkolber.
Ettårsmarkering
Kvinnene hadde også med seg en plakat med teksten «15. august er en mørk dag». Taliban grep makten i Kabul denne datoen for ett år siden.
I tiden etter at de overtok makten, har mange jenter og kvinner blitt nektet undervisning, mens andre har mistet jobbene sine. Alle kvinner har fått ordre om å dekke seg til i offentligheten.
Nylige artikler
Når barn brukes som kilde i terrorsaker – hvor går grensen for NRK?
Vårt Land sa nei til MIFF-annonse: – Der går det en grense
Uakseptable brudd på foto- og referatforbud
– Jeg kommer ikke til å savne det han har gjort for å ødelegge sannhet og anstendighet i media
Reportere uten grenser anklager Russland for forbrytelser mot menneskeheten
Mest leste artikler
Lungelegen om Mette-Marit-pressemøte: – Ble tilpasset når jeg hadde tid
NRK deler opp utenriksredaksjonen: 30 ansatte må søke seg til nye avdelinger
Totalt uakseptabelt, sier Gilbrant og Suvatne. Normal faktainnhenting, svarer Aftenposten
– Jeg kommer ikke til å savne det han har gjort for å ødelegge sannhet og anstendighet i media
NRK leier inn Max Social for profilbygging