BBCs styreleder går av etter at det har blitt stilt spørsmål rundt hans habilitet. Sentralt i saken står et lån til daværende statsminister Boris Johnson.
Foto: Henry Nicholls / Reuters / NTB
Richard Sharp
BBCs styreleder går av etter habilitetsfloke
Tette forbindelser til tidligere statsminister Boris Johnson skapte utfordringer.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
BBCs styreleder Richard Sharp går av, melder Reuters og Sky News. Det skjer etter en rapport om ansettelsen av ham.
Det har vekket oppsikt at Sharp kun uker før han ble utnevnt av daværende statsminister Boris Johnson, angivelig hjalp Johnson med en garanti på et lån, skriver Sky News.
I den påfølgende intervjuprosessen skal han ikke ha fortalt om den potensielle interessekonflikten.
– Jeg gjorde en feil. Det beklager jeg, sier Sharp, ifølge Reuters.
Sharps rolle som BBC-styreleder har siden vært gjenstand for to separate etterforskninger, en av dem fra BBC, skriver kringkasteren selv.
Flere ba Sharp gå av i mars, da det ble diskusjon om BBCs regler for objektivitet. Bakteppet var at eks-fotballspiller Gary Lineker, som leder det populære fotballprogrammet «Match of the Day», ble tatt av lufta etter å ha kritisert regjeringens innvandringspolitikk.
Nylige artikler
– Vi er klare for å være en heleid Amedia-avis
Meiner redaktørane har misforstått
Vil gi TV 2 advarsel etter reklametabbe
Var PFU på feil klode i møte med Thomas Seltzers univers?
17 kjappe
Mest leste artikler
Inviterte til podkastintervju etter PFU-fellelsene – blankt avvist
– Vil fraråde enhver konservativ å ta en debatt i Aftenposten
Var PFU på feil klode i møte med Thomas Seltzers univers?
NRK: Skal ha seks til åtte nye korrespondenter innen fire år
Sendte nynorsk-innlegg i retur