Sivilombudsmannen refser to departementer for lang saksbehandlingstid
– Vi har brukt for lang tid i disse sakene.
Denne artikkelen er over fem år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
To departementer brøt loven da de brukte fire måneder på å besvare NRKs begjæring om innsyn i forbindelse med koronakommisjonen, ifølge sivilombudsmannen.
Sivilombudsmann Hanne Harlem slår fast at både justis- og helsedepartementet brøt loven da de brukte fire måneder på å behandle NRK krav om innsyn, melder NRK.
– Å bruke tre-fire måneder på å svare på innsynsbegjæringen, det er for lang saksbehandlingstid og i strid med lovens krav om at innsynskrav skal behandles uten ugrunnet opphold, sier Harlem.
I Helsedepartementet er de enige med sivilombudsmannen i at de har brukt for lang tid.
– Vi har brukt for lang tid i disse sakene og skulle ha levert ut dokumentene raskere, sier departementsråd Bjørn-Inge Larsen i Helse- og omsorgsdepartementet.
Justisminister Monica Mæland (H) sier krisehåndteringen har hatt høyere prioritet i justisdepartementet, men sier de tar sivilombudsmannens avgjørelse på alvor.
Nylige artikler
Redaktørens avgang overrasket: – Skaper ikke akkurat ro
Noen ganger er sorg bare sorg
Frode Rønning blir ansvarlig redaktør i LO Media inntil videre
Forkaster Se og Hørs anke etter Høiby-rettssaken
Problemet er ikke mengden kongestoff, men hva som skjer med det offentlige ordskiftet
Mest leste artikler
Publiserte bilde av Mette-Marit med «spybøtte»: – Stor dokumentasjonsverdi
Publiserer siste Altinget-artikkel på tirsdag
Oslo-redaksjon tilbyr gratis journalistikk som går i dybden – regninga tar amerikansk milliardær
Document-redaktør spør om PST kan stå bak Skjervø-hat i kommentarfeltet
Foreslår at Altinget saksøkes: – Gi dem en smekk