PRESSEFRIHET
To nye journalister ble drept i Mexico mandag
To journalister ble drept i delstaten Veracruz øst i Mexico mandag, ifølge lokale myndigheter. Totalt har elleve journalister blitt drept i landet til nå i år.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Yessenia Mollinedo og Sheila Garcia, som var henholdsvis direktør og reporter for nyhetsnettstedet El Veraz, ble skutt i byen Cosoleacaque, rundt 57 mil sørøst for Mexico by, ifølge lokale medier.
Det er åpnet etterforskning av drapene og «alle spor» vil følges i etterforskningen, «inkludert deres journalistiske aktivitet».
Forrige uke ble den velkjente journalisten Luis Enrique Ramirez funnet drept nordvest i landet. Ramirez hadde 40 års erfaring i den mexicanske pressen, og var politisk kommentator for avisa El Debate, som er viktig i delstaten Sinaloa.
Reportere uten grenser (RSF) rangerte Mexico som verdens farligste land for journalister i fjor, for tredje år på rad. De fleste av journalistdrapene i landet forblir uoppklart.
Nylige artikler
Noen ganger er sorg bare sorg
Frode Rønning blir ansvarlig redaktør i LO Media inntil videre
Forkaster Se og Hørs anke etter Høiby-rettssaken
Problemet er ikke mengden kongestoff, men hva som skjer med det offentlige ordskiftet
Ville stanse presseorganisasjonene i VG-konflikt
Mest leste artikler
Publiserte bilde av Mette-Marit med «spybøtte»: – Stor dokumentasjonsverdi
Publiserer siste Altinget-artikkel på tirsdag
Oslo-redaksjon tilbyr gratis journalistikk som går i dybden – regninga tar amerikansk milliardær
Document-redaktør spør om PST kan stå bak Skjervø-hat i kommentarfeltet
Foreslår at Altinget saksøkes: – Gi dem en smekk