Støtten går til International Fact-Checking Network (IFCN).
Foto: Reuters / NTB
Faktasjekker
Google og Youtube bidrar med 130 millioner kroner til faktasjekker-nettverk
Google og Youtube spytter inn over 130 millioner kroner til et nytt globalt faktasjekker-fond som skal bekjempe desinformasjon på nettet.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
International Fact-Checking Network (IFCN) er underlagt den amerikanske organisasjonen Poynter-instituttet, som støtter 135 faktasjekker-organisasjoner fra 65 land.
Dette er det største enkeltbidraget til et slikt formål fra Google og Youtube hittil, opplyste Google tirsdag på en konferanse i Brussel.
Der påpekte sjefen for Googles datterselskap, Jigsaw, at aktivitetene til russiske propagandaenheter har økt betraktelig under krigen i Ukraina. Blant annet forsøker de å forsterke fordommer knyttet til rase, samt å skape politisk splittelse, sa Jigsaw-sjef Yasmin Green.
Nylige artikler
Farvel med en mektig og fargerik fagforeningsleder
17 kjappe
Diktat i Altinget: Lokal lønnsøkning på 14.500 kroner over to år
Moms-tabben som kan fikses
Meiner vi har nådd toppen for nettaviser
Mest leste artikler
DN-ansatte om konsernledelsen: «Råtten», «umoralsk», «ynkelig» og «forkastelig»
Hvis det er offentlig, hvorfor holder du det skjult for meg?
Slik hadde norske journalister stemt hvis det var valg i morgen
Nord og ned – og en skikkelig opptur
NRKs korrespondent i Kina: – Hindret i å utføre arbeidet