Journalist tiltalt for uaktsomt drap etter bilulykke i 2020
– Ikke alle uhell er straffesaker, sier advokat.
Denne artikkelen er over fem år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
22. juli i fjor frontkolliderte to biler ved Grytvikmoen i Nordland. En kvinne i 80-årene døde etter sammenstøtet. Nå er føreren av bilen som kom over i motgående kjørefelt, en profilert journalist i 60-årene, tiltalt for uaktsomt drap.
Det var VG som først omtalte saken.
I tiltalebeslutningen skriver Statsadvokatene i Nordland at sjåføren ikke var «tilstrekkelig aktsom idet han sovnet bak rattet og/eller på en annen måte var uoppmerksom slik at bilen han kjørte kom over i motgående kjørefelt og kolliderte med en møtende personbil.»
Det var to personer i den ene bilen, og tre i den andre. Flere av dem ble sendt til sykehus etter sammenstøtet.
Mannen nekter straffskyld, ifølge hans forsvarer John Christian Elden.
– Dette var et beklagelig uhell, men det er vanskelig å se at det skyldes noe strafferettslig uaktsomhet fra min klients side. Ikke alle uhell er straffesaker. Klienten vil forklare seg nærmere om dette i retten, sier Elden til VG.
Saken er berammet til 3. november i Salten og Lofoten tingrett.
Nylige artikler
Har analysert Watch Media: – Synes det er spesielt
Redaktørens avgang overrasket: – Skaper ikke akkurat ro
Noen ganger er sorg bare sorg
Frode Rønning blir ansvarlig redaktør i LO Media inntil videre
Forkaster Se og Hørs anke etter Høiby-rettssaken
Mest leste artikler
NRK ba ansatte slutte å strømme gravferden på nettet
Publiserer siste Altinget-artikkel på tirsdag
Oslo-redaksjon tilbyr gratis journalistikk som går i dybden – regninga tar amerikansk milliardær
Publiserte bilde av Mette-Marit med «spybøtte»: – Stor dokumentasjonsverdi
Document-redaktør spør om PST kan stå bak Skjervø-hat i kommentarfeltet