Daniel Andersson brukte kamera skjult i en veske for å dokumentere hverdagen i Sverigedemokraternas kommunikasjonsavdeling.
Foto: Skjermdump TV4
Journalisten gikk undercover i tre måneder før avsløringen om Sverigedemokraterna
Wallraffet som nettkriger.
– Jeg takket ja uten å tenke etter så grundig, men så vokste snøballen bare videre, sier journalist Daniel Andersson til Sveriges Radio-podkasten «Medierna».
I TV 4-dokumentaren «Undercover i trollfabriken» avslører Andersson og graveredaksjonen i «Kalla fakta» at Sverigedemokraternas kommunikasjonsavdeling driver 23 sosiale medier-kontorer, uten at dette blir opplyst.
Kontoene har navn som «Politiskt inkorrekt» och «Vita Kränkta Kvinnor», og sprer villedende informasjon i form av bilder, klipp og memes, ifølge kanalen.
– Snøballen vokste
I researchfasen tok Andersson jobb i kommunikasjonsavdelingen, der han «wallraffet» i tre måneder.
Metoden har fått navn etter tyske Günter Wallraff, som flere ganger antok skjult identitet for å granske ulike miljøer. Han jobbet blant annet i avisa BILD-Zeitung under pseudonym for å avsløre avisas metoder.
Andersson forteller i podkasten at «Kalla fakta»-journalist Emil Hellerud kom med ham til ideen i 2023, mens Andersson var praktikant i redaksjonen.
Han leste seg opp og byttet klesstil til «billige dresser» for å passe inn. Utrustet med kamera skjult i en veske og skjult lydinnspilling på telefonen, gikk han til jobb i kommunikasjonsavdelingen i månedsvis.
– Merkelig å vite
Det var en spesiell og utmattende opplevelse på det mellommenneskelige plan, og ikke noe Andersson egentlig hadde spesielt lyst til, forteller han i podkasten. Likevel vurderte han at saken var alvorlig nok til at innsatsen var verdt det.
– Man føler hele tiden at det er uetisk. Man kommer jo nært innpå mennesker, og det er merkelig å vite i etterkant at de føler seg sveket.
Sverigedemokraternas kommunikasjonssjef Joakim Wallerstein har i et tidligere intervju med programmet erkjent at partiet driver anonyme kontorer, men motsatt seg begrepet «trollfabrikk» fordi han mener innholdet de sprer er sant.
Nylige artikler
– Vi er klare for å være en heleid Amedia-avis
Meiner redaktørane har misforstått
Vil gi TV 2 advarsel etter reklametabbe
Var PFU på feil klode i møte med Thomas Seltzers univers?
17 kjappe
Mest leste artikler
Inviterte til podkastintervju etter PFU-fellelsene – blankt avvist
– Vil fraråde enhver konservativ å ta en debatt i Aftenposten
Var PFU på feil klode i møte med Thomas Seltzers univers?
NRK: Skal ha seks til åtte nye korrespondenter innen fire år
Sendte nynorsk-innlegg i retur