Fredriksstad Blad og sjefredaktør René Svendsen var litt tidlig ute under valgdagen.
Arkivfoto: Kristine Lindebø
Valg 2023
Kun én avis tyvstartet valgkvelden
Det er kun avdekket ett tilfelle der valgresultatet ble publisert før fristen klokka 21.00 i forbindelse med årets valg.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Fredriksstad Blad publiserte en artikkel som offentliggjorde resultatet av forhåndsstemmene i kommunen klokka 20.59 på mandag, skriver Medietilsynet.
I henhold til valgloven er det ikke lov å offentliggjøre valgresultater eller valgdagsmålinger før klokka 21 på valgdagen for å hindre at velgerne blir påvirket mens stemmegivningen pågår.
– Vi kommer nå til å vurdere hvordan vi skal følge opp denne saken videre, og vi vil ta i betraktning at saken kun lå ute i kort tid. Dersom det blir aktuelt å ilegge gebyr får Fredriksstad Blad mulighet til å uttale seg først, sier avdelingsdirektør Hanne Sekkelsten i Medietilsynet.
Nylige artikler
Så mange årsverk har redaksjonene
Underskudd for Subjekt
NRK-forhandlingene i mål: – Historisk
Forsker mener seg misbrukt av TV 2 i vindkraft-sak
17 kjappe
Mest leste artikler
Forbereder journalistene på annektering av Grønland
VGs SKUP-vinner blir PFU-sak: – Forundret over klagen
E24-redaktøren om Haugan-saken: – Riktig å publisere
– Pressen utviser selektivt hysteri
NRK-forhandlingene i mål: – Historisk