Ikke felt for omtale av Facebook-konflikt

Roger Aarli-Grøndalen
pfu_live_okt25 nyhetsstudio

Pressens Faglige Utvalg (PFU) konkluderte med at Agderposten ikke brøt god presseskikk i en sak om en konflikt i en lokal Facebook-gruppe, publisert i januar 2025.

Klageren, som var en av administratorene i gruppen, mente artikkelen inneholdt feil og manglet viktig kontekst. Hun hevdet også at journalisten ikke hadde klargjort premissene for intervjuet, og at avisen unnlot å rette opp etter publisering.

PFU mente imidlertid at journalisten hadde signert som «journalist i Agderposten» og at klageren selv hadde svart «Skriv gjerne». Utvalget fant derfor ikke grunnlag for at premissene var uklare.

Videre konstaterte PFU at de opplysningene klager mente var utelatt, i realiteten fremgikk av artikkelen. Utvalget mente omtalen var balansert, og at klageren fikk komme samtidig til orde med sitt syn på saken.

«Når det gjelder spørsmålet om mulige bindinger, konstaterer utvalget at Agderposten avviser dette, og at klager heller ikke har underbygget hva dette eventuelt skulle handle om», skriver PFU i sin konklusjon.

PFU la også vekt på at Agderposten i ettertid tilbød klageren å skrive et debattinnlegg. Utvalget konkluderte med at Agderposten ikke hadde brutt god presseskikk.

Powered by Labrador CMS