Stig Kolstad rykker ofte ut i Oslo på elsparkesykkel.
Akrivfoto: Morgane Fauconnier
Hendelser i lokalmiljøet
Rykkepioner lærer bort rutiner
Arrangerer kus for journalister med lite erfaring fra plutselige hendelser.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
– Etter drapene i Kongsberg, London Pub, skredet i Gjerdrum med mer, har flere journalister og redaksjoner etterlyst kurs i hvordan lokale medier og lite erfarne journalister kan forberede seg på å dekke plutselige hendelser i lokalmiljøet, sier rådgiver Trond Idås i Norsk Journalistlag (NJ).
– Jeg har holdt en del kurs om dette i klubber, lag og på konferanser, men nå har vi laget et dagskurs av dette i regi i Institutt for journalistikk.
Med seg for å holde kurs, har Idås Avisa Oslos «rykkepioner» Stig Kolstad. Sistnevnte har lang erfaring som rykkejournalist i AO og VG. I tillegg har han erfaring fra politiet, blant annet som politiførstebetjent.
– Vi kjører de to første kursene i slutten av mai, i Oslo og Bergen, med Kolstad som kursleder for den biten som går på forberedelser og adferd på åstedet og jurist Sindre Granly Meldalen på presseetikken, og meg på oppfølging og psykisk helse, forteller Idås.
Nylige artikler
Jobber fortsatt for flere akkrediteringer til fotball-VM
TikTok-videoen som felte Aftenposten
Følg PFU-møtet direkte
Se video fra PFU-møtet
– Veldig glad for at NJ satte foten ned
Mest leste artikler
Åpner om kjendisstatusen: – Tidvis helt forferdelig
«Å ja, her kommer jo Flåklypa Tidende»
NJ sier opp frilansavtale: – Blir lite respektert
– Hadde denne dekningen vært standard, tror jeg ikke et eneste overgrep hadde blitt anmeldt
Debatt: Hva har Høiby-saken lært oss?