Sjefredaktør Espen Egil Hansen i VG Nett. Foto: Trond Solberg/VG

Lar byline-nekten fortsette

Sjefredaktør Espen Egil Hansen i VG Nett vil ikke pålegge journalistene å signere artiklene sine.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Stemningen i VG Netts redaksjon har de siste par ukene vært laber etter et lønnsoppgjør som endte med diktat. Journalistene har sørget for å markere misnøyen.

Vil ikke beordre

I mer enn to uker har de latt være å signere artiklene sine som en protest mot diktatet. Ansatte Journalisten har vært i kontakt med, har ventet at ledelsen ville pålegge dem å signere igjen.

– Dette tar jeg med knusende ro. Jeg har ikke tenkt å gjøre noe med det eller beordre de ansatte til å signere. Det viktigste er at kvaliteten på journalistikken og produktet holder det nivået leserne fortjener, sier Espen Egil Hansen.

Han forteller at han ikke oppfatter byline-nekten som noe stort og akutt problem. Den eneste haken redaktøren ser, er at journalistene i mindre grad får kontakt med leserne via sakene sine. Bylinen fungerer også som en lenke til journalistenes epost.

To julebord

En annen måte de ansatte viser frustrasjonen over lønnsdiktatet. er å avstå fra årets julebord. Etter det Journalisten får opplyst vil det i år være to julebord i VG Nett – et for ledelsen og et for de ansatte.

Heller ikke redaktøren har tenkt seg på julebord, noe han skal ha varslet tidlig. Han forteller at det er leit at journalistene ikke vil være med på julefeiringen med resten av selskapet.

– Det er opp til hver enkelt hva de gjør, men jeg synes det er en uklok beslutning dersom de ikke kommer på grunn av lønnsoppgjøret, sier han.

Hansen mener at julebordet er en god anledning til å få fram synspunkter når man sitter sammen i en uformell setting.

Powered by Labrador CMS