Søket etter Dom Phillips
Ny pågripelse etter at Dom Phillips forsvant i Amazonas
En andre person er pågrepet i forbindelse med forsvinningen til en britisk journalist og en lokal urfolksekspert i Amazonas, opplyser brasiliansk politi.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Den pågrepne, fiskeren Oseney da Costa de Oliveria, er broren til Amarildo da Costa de Oliveria, også kjent som Pelado, som allerede er pågrepet i saken.
Brasils føderale politi sier i en uttalelse at de har tatt i beslag ammunisjon og en åre, men ikke noe om hvorfor, hvem gjenstandene tilhører eller hvor de ble funnet.
Dom Phillips (57) og Bruno Araújo Pereira (41) ble sist sett 5. juni, på vei mot Atalaia do Norte i den nordvestlige delen av Brasil, nær grensa til Peru.
Letingen etter de to mennene fortsatte tirsdag. Søndag ble det funnet en sekk, PC og andre eiendeler i en elv.
Det ble mandag meldt at de to var funnet døde, men politiet avviste senere dette. De bekreftet imidlertid at det var gjort funn av levninger, men sa at disse ikke var identifiserte.
Phillips, som lenge har vært tilknyttet avisen The Guardian, jobbet nå med en bok om vern av regnskogen. Pereira var ansatt i den brasilianske urfolksetaten Funai. Brasilianske menneskerettsgrupper har fortalt at de to mottok trusler.
Urfolk som var sammen med de to, har sagt at Pelado rettet våpen mot dem dagen før de forsvant. Han har nektet for å ha gjort noe galt og hevder at politiet har torturert ham for å få en tilståelse, har familien sagt til nyhetsbyrået AP.
Nylige artikler
20 år etter vet vi fremdeles ikke hvem som sto bak drapet
Har analysert Watch Media: – Synes det er spesielt
Redaktørens avgang overrasket: – Skaper ikke akkurat ro
Noen ganger er sorg bare sorg
Frode Rønning blir ansvarlig redaktør i LO Media inntil videre
Mest leste artikler
NRK ba ansatte slutte å strømme gravferden på nettet
Oslo-redaksjon tilbyr gratis journalistikk som går i dybden – regninga tar amerikansk milliardær
NRK rettet konklusjon fra covidstudie – så måtte de rette rettelsen
Forkaster Se og Hørs anke etter Høiby-rettssaken
Journalistisk FOMO og sutring