Statsminister i Storbritannia
Liz Truss trekker seg fra BBC-intervju
Favoritten til å bli britenes nye statsminister, sier hun ikke har tid til å la seg intervjue av BBC. Opposisjonen og motkandidat Rishi Sunak er misfornøyde.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Medarbeiderne til Liz Truss, som ligger svært godt an i toryenes lederkamp, sier hun «ikke lenger klarer å finne tida» til å la seg intervjue en-til-en, tvitret BBC mandag.
– Vi beklager at det ikke har vært mulig å gjøre et dybdeintervju med begge kandidatene, trass i at vi har gjort avtale om dette, heter det videre.
Truss' motstander Rishi Sunak lot seg intervjue av BBC-veteranen Nick Robinson tidligere i august.
– Var svært fornøyd med å ha sikret et dybdeintervju med Truss på BBC. Er både skuffet og frustrert over at det har blitt avlyst, tvitret Robinson.
En kilde i Truss-kampanjen opplyser til det britiske nyhetsbyrået PA at hun ikke kan delta fordi hun er opptatt med å skaffe seg så mange stemmer som mulig og på å forberede seg på arbeidet med å danne regjering.
Truss, som i dag er utenriksminister, blir av opposisjonen i Labour anklaget for å snike seg unna spørsmål om kritikk hun har fått fra både partiet og Sunak.
– Det britiske folket får ikke være med på å bestemme hvem som blir den neste tory-statsministeren, og nå ser det ut til at Liz Truss prøver å unngå enhver form for offentlige spørsmål, sier Labour-toppen Conor McGinn.
Nylige artikler
Oslo-redaksjon tilbyr gratis journalistikk som går i dybden – regninga tar amerikansk milliardær
NRK rettet konklusjon fra covidstudie – så måtte de rette rettelsen
Slutter seg til Altinget-kritikken: – Et nivå av brutalitet vi ikke er vant til i Norge
Journalistisk FOMO og sutring
Rasende nyhetssjef: – De har skremt folk til å signere dårlige sluttavtaler
Mest leste artikler
Var alt Harald gjorde helt konge – og når er det greit å snakke stygt om de døde?
Publiserte bilde av Mette-Marit med «spybøtte»: – Stor dokumentasjonsverdi
Publiserer siste Altinget-artikkel på tirsdag
Brutalisering av arbeidslivet
Document-redaktør spør om PST kan stå bak Skjervø-hat i kommentarfeltet