Bruker KI til å lage sommerintervjuer
– Kjempeviktig hvis vi ikke skal få et klasseskille mellom store og små aviser, sier sjefredaktør Jan Eivind Fredly.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
I Lofotpostens nye intervjuspalte Sommerpraten, bruker avisen kunstig intelligens (KI) til å generere artiklene. Ifølge sjefredaktør Jan Eivind Fredly fungerer arbeidsmetoden godt, leserne liker sakene og ikke minst er det viktig prøving for en liten lokalavis.
Sender ut skjema
Lofotpostens sommerintervjuspalte er laget ved at intervjuobjektene får tilsendt et skjema med spørsmål. Når redaksjonen så får svar tilbake, mates informasjonen inn i KI-tjenesten Amedia har gjort tilgjengelig for redaksjonen, forteller Fredly.
– Vi har et prompt som vi utvikler underveis, og bestemmer om det bare skal være spørsmål og svar, eller om vi ønsker mer tekst. Så får vi et utkast på en artikkel med den aktuelle intervjupersonen, sier Fredly.
Han understreker at de har et bevisst forhold til verktøyet, og at ingenting går ut til leseren før det er gjennomgått, kvalitetssikret og godkjent.
– Vi får et utkast som vi selv jobber ut til å bli endelig.
Automatiseringen letter også arbeidssituasjonen for de som er på jobb i sommermånedene, forteller han.
– Viktig
Fredly sier at han som redaktør i en liten norsk lokalavis er svært opptatt av at også de lærer seg å bruke ny teknologi, slik som kunstig intelligens.
– Den jobben Amedia gjør ved å tilgjengeliggjøre verktøyet for oss, er kjempeviktig for over 100 lokalsamfunn. Hvis ikke det skjer, risikerer vi et klasseskille der kun de store avisene klarer bruke KI, sier han.
Enten det er bruk av KI til sommerintervjuer, stortingsmeldinger eller nasjonal transportplan, er det noe lokaljournalister er nødt til å lære seg, og å vende seg til, ifølge Fredly.
– Å bruke dette nå er en del av læringsprosessen, og det er fint at vi får brukt nye arbeidsmetoder og kan prøve og feile. At vi som liten avis har fått det til, er kjempeviktig i det store bildet, avslutter han.
Nylige artikler
Foreslår at Altinget saksøkes: – Gi dem en smekk
«Flere av våre ansatte bruker ikke lenger Schibsteds medier som ledd i sitt arbeid»
Document.no-redaktøren om NRK: «Akvarium», «mausoleum» og«sarkofag»
Ut mot eierne: – Ikke slik norsk arbeidsliv skal være
Vi synes retorikken fra NJ er voldsom
Mest leste artikler
Fikk to uker i jobben – så ble Altinget lagt ned
Var alt Harald gjorde helt konge – og når er det greit å snakke stygt om de døde?
Venter på beskjed: – Det er trist
Suvatne tar selvkritikk etter første Debatten-sending
Publiserte bilde av Mette-Marit med «spybøtte»: – Stor dokumentasjonsverdi