På oppdrag for Geelmuyden Kiese skrev Hans Wilhelm Steinfeld et debattinnlegg om Kasakhstan. Regningen ble betalt av den kasakhstanske ambassaden.
Arkivfoto: Bjørn Sigurdsøn / NTB
Vårt Land: Steinfeld fikk betalt for å skrive debattinnlegg om Kasakhstan
Leid inn av tidligere Dagbladet-sjefredaktør.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
tidligVårt Land forteller i dag at tidligere NRK-journalist Hans Wilhelm Steinfeld skrev rosende om Kasakhstan i et innlegget betalt av den kasakhstanske ambassaden i Norge.
Oppdragsgiver var pr-byrået Geelmuyden Kiese, på vegne av ambassaden, og Steinfelds kontaktperson var tidligere sjefredaktør i Dagbladet, John Arne Markussen.
Debattinnlegget ble publisert i Dagbladet.
Steinfeld deltok også på et nettseminar arrangert av ambassaden, hvor han ble intervjuet av tidligere TV 2-journalist Thomas Henschien.
Tidligere statsminister Kjell Magne Bondevik var også deltaker på seminaret. Vårt Land har tidligere avslørt at Bondevik fikk betalt for å skrive en kronikk om Kasakhstan.
Vårt Land har vært i kontakt med Steinfeld og informert ham om at avisen skriver en sak om hans engasjement for den kasakhstanske ambassaden. Ifølge Vårt Land ønsker han ikke å uttale seg.
RETTELSE: Har lagt til at Thomas Henschien er tidligere TV 2-journalist.
Nylige artikler
Skal Facebook endelig frigjøre mediene fra lenkene?
Steiro om dei «verste» journalistane: – Likar dei eigentleg best
DN-journalistene fikk ikke bruke Epstein-tekst
Derfor identifiserer ikke mediene Ap-rådgiveren med hallikdom
NJ-støtte til journalistkonferanser skal «nedjusteres over tid»
Mest leste artikler
Facebook innfører kvote: Nisjemediet får dele to lenker i måneden
Se og Hør var nær å avsløre norsk Epstein-kobling i 2012
Derfor identifiserer ikke mediene Ap-rådgiveren med hallikdom
Gard Steiros avgang passet perfekt inn i Journalistens strategi
NRK Sørlandet mister 10 prosent av redaksjonen