TV 2 oppfylte de fleste kravene om kommersiell allmennkringkasting i 2020, ifølge Medietilsynet.
Foto: TV 2 / NTB
Medietilsynet vil ikke følge opp TV 2-brudd som skyldes korona
Force majeure-bestemmelser som gjelder.
Denne artikkelen er over fem år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
TV 2 oppfylte de fleste kravene om kommersiell allmennkringkasting i 2020, ifølge Medietilsynet. Unntakene var kravene til lokalisering og sportsprogrammer.
– Begge bruddene skyldes koronapandemien og er dermed utenfor TV 2s kontroll. Medietilsynet forfølger derfor ikke saken videre, sier Mari Velsand, direktør i Medietilsynet.
På grunn av koronapandemien var TV 2s nyhetsredaktør betydelig mindre til stede i Bergen i 2020 enn det som står i avtalen med staten om kommersiell allmennkringkasting.
Dette er et brudd på kravet om at allmennkringkastingsvirksomheten skal være lokalisert i Bergen.
I tillegg manglet TV-kanalen sportsprogrammer i seks uker for å oppfylle kravet om å sende sportsprogrammer i minst 32 av årets uker.
Medietilsynet opplyser at smitteverntiltakene under pandemien gjorde det umulig for TV 2 å oppfylle disse kravene.
– Medietilsynet vurderer derfor at avtalens force majeure-bestemmelse gjelder i dette tilfellet og kommer verken til å sanksjonere eller avkorte kompensasjonen som følge av bruddene, sier Velsand.
Nylige artikler
Ni av ti rettede Adresseavisen-kommentarer får fullt KI-utslag
17 kjappe
– Vi bør ikke endre Vær Varsom-plakatens punkt 2.1 nå
VG vant – Procter & Gamble må betale 1,2 millioner i saksomkostninger
Legger fram ny rapport om redaktøransvaret
Mest leste artikler
Facebook innfører kvote: Nisjemediet får dele to lenker i måneden
Se og Hør var nær å avsløre norsk Epstein-kobling i 2012
Derfor identifiserer ikke mediene Ap-rådgiveren med hallikdom
Gard Steiros avgang passet perfekt inn i Journalistens strategi
Gard Steiro går av som VG-sjef