Fredsprisvinner Maria Ressa er frikjent for skatteunndragelse.
Foto: Ole Berg-Rusten / NTB
Pressefrihet på Filippinene
Maria Ressa frikjent for skatteunndragelse
Den filippinske journalisten og fredsprisvinneren Maria Ressa er sammen med sitt gravenettsted Rappler frifunnet for skatteunndragelse.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Maria Ressa har vært en skarp kritiker av landets tidligere president Rodrigo Duterte og hans såkalte krig mot narkotika. Like før han gikk av, fikk Ressa ordre om å stenge ned Rappler, som er et nettsted for uavhengig gravejournalistikk, og som hun selv grunnla i 2012.
Det er reist minst sju saker mot Ressa der hun må kjempe mot anklager om alt fra skatteunndragelse til brudd på loven om utenlandsk finansiering.
I en uttalelse etter frifinnelsen omtaler Ressa den som en seier for fakta, sannhet og rettferdighet.
– Dette er ikke bare en seier for Rappler, men en seier for enhver filippiner som har blitt urettmessig anklaget. Disse anklagene. var politisk motivert, sier Ressa, som videre kaller rettsprosessen for «uforskammet maktmisbruk».
Ressa vant Nobels fredspris i 2021 sammen med den russiske redaktøren Dmitrij Muratov.
Nylige artikler
Helse Nord, opptakene som tok slutt og skandalen som forsvant ut i intet
Er én ribbet høne i hånden bedre enn ti på taket?
17 kjappe
Statlig hemmelighold av nordnorske traumer
Pulte rundt i alle mediehus denne uka
Mest leste artikler
Pulte rundt i alle mediehus denne uka
Se og Hør tok bilde i NRK-legendes begravelse – klaget inn til PFU
Skulle til USA-VM for Dagbladet: Fikk ikke visum
Historisk PFU-nekt: Nå er saken sendt til Norsk Redaktørforening
Var bekymra for om Shada-saka ville bli publisert