Fredsprisvinner Maria Ressa er frikjent for skatteunndragelse.
Foto: Ole Berg-Rusten / NTB
Pressefrihet på Filippinene
Maria Ressa frikjent for skatteunndragelse
Den filippinske journalisten og fredsprisvinneren Maria Ressa er sammen med sitt gravenettsted Rappler frifunnet for skatteunndragelse.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Maria Ressa har vært en skarp kritiker av landets tidligere president Rodrigo Duterte og hans såkalte krig mot narkotika. Like før han gikk av, fikk Ressa ordre om å stenge ned Rappler, som er et nettsted for uavhengig gravejournalistikk, og som hun selv grunnla i 2012.
Det er reist minst sju saker mot Ressa der hun må kjempe mot anklager om alt fra skatteunndragelse til brudd på loven om utenlandsk finansiering.
I en uttalelse etter frifinnelsen omtaler Ressa den som en seier for fakta, sannhet og rettferdighet.
– Dette er ikke bare en seier for Rappler, men en seier for enhver filippiner som har blitt urettmessig anklaget. Disse anklagene. var politisk motivert, sier Ressa, som videre kaller rettsprosessen for «uforskammet maktmisbruk».
Ressa vant Nobels fredspris i 2021 sammen med den russiske redaktøren Dmitrij Muratov.
Nylige artikler
KI-bonanza: Dette er tabbene vi husker
Se video fra PFU-møtet
Følg PFU-møtet direkte
Har satt julerekord
Avisene han har ansvaret for har fått seks PFU-fellelser i 2025
Mest leste artikler
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper
NTB forstår ikke hvordan internett fungerer
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement