SVT med avsløring om dødsfall i TV4-reality

Nils Martin Silvola
nyhetsstudio

51 år gamle Markus Holmer, som døde av hjerteinfarkt helt i innledningen av innspillingen av TV4s realitykonsept «Berget», hadde ikke bestått kanalens helsekontroll og hadde potensielt livstruende høyt blodtrykk.

Det kommer fram i en minidokumentar SVT har publisert om dødsfallet, der det også fortelles om et brev fra ni av produksjonens medarbeidere med kritikk mot sikkerhetsarbeidet rundt produksjonen.

Ifølge SVT erkjenner kanal- og innholdsdirektør Fredrik Arefalk nå at det lå en type kommunikasjonssvikt bak at Holmer likevel fikk delta, samtidig som han understreker at egen utredning viser at sikkerhetsteamet på stedet gjorde en god innsats.

Innspillingen av «Berget» ble avbrutt, og konseptet ble til slutt avlyst i Sverige. I Norge har samme konsept blitt produsert for TV 2 under navnet «Vokteren».

Powered by Labrador CMS