USAs lengste avisstreik avsluttes

Roger Aarli-Grøndalen
nyhetsstudio

Etter tre år i streik avslutter journalistene ved Pittsburgh Post-Gazette konflikten med aviseieren Block Communications. Det melder Columbia Journalism Review.

Totalt 26 ansatte har stemt for å gå tilbake i jobb etter det som har vært USAs lengstvarende avisstreik.

Avgjørelsen kommer etter at en føderal ankedomstol blant annet slo fast at Post-Gazette har brutt arbeidsretten. Retten pålegger avisen å gjeninnføre den tidligere tariffavtalen, dekke økte helseutgifter for de ansatte og gjenopprette 40-timers uke.

– Torsdag var en strålende dag. En av de viktigste i Newspaper Guild of Pittsburghs historie, sier fagforeningsleder Andrew Goldstein til CJR.

Post-Gazette mener derimot at dommen kan true avisens videre drift, og varsler anke.

«Dette øyeblikket representerer en eksistensiell trussel ulikt noe vi har stått i før», skriver avisen i en uttalelse til CJR.

Streiken har vært preget av langvarige rettsprosesser, og de streikende journalistene har i mellomtiden fortsatt publisert saker i streikeavisen Pittsburgh Union Progress, som ble etablert da konflikten startet i 2022.

Powered by Labrador CMS