TV4-journalist frikjent for sexkjøp

Roger Aarli-Grøndalen
nyhetsstudio

En profilert journalist i TV4 er frikjent for tiltalen om kjøp av seksuell tjeneste, etter dom i Attunda tingsrätt, skriver Dagens Media.

Journalisten har hele tiden nektet straffskyld og forklart at møtet skjedde som ledd i et journalistisk oppdrag. Vedkommende har også påberopt seg kildevern. Retten mener bevisene ikke er sterke nok til å avvise denne forklaringen.

«Selv om påtalemyndigheten har vist til omstendigheter som gir en viss støtte til påstanden om at journalisten har kjøpt en seksuell tjeneste, er disse ikke tilstrekkelige til å utelukke andre rimelige forklaringer – som i dette tilfellet at møtet skjedde innenfor rammen av et journalistisk oppdrag», sier rettens leder Louise Conradi i en uttalelse gjengitt av Dagens Media.

TV4s nyhetssjef Fredrick Malmberg sier til Dagens Media at kanalen er tilfreds med frifinnelsen, men vil avvente videre kommentarer.

– Det er klart at vi er glade for at vår medarbeider er frikjent i tingretten, men vi vil vente til dommen har fått rettskraft før vi kommenterer dette ytterligere.

Malmberg legger til at saken har vært belastende for kanalens troverdighet, og vil foreløpig ikke uttale seg om journalisten kan komme tilbake i jobb.

– Det er vanskelig å si nøyaktig hva det har betydd for troverdigheten, men det er klart at det ikke er bra når en medarbeider mistenkes for et lovbrudd.

TV4 eies av Schibsted.

Powered by Labrador CMS