– Til gode å se hvor forbanna bra KI egentlig er.

Mats With Greger
skup2026 nyhetsstudio

Under lørdagsseansen Pils, politi og Kjeltring på SKUP-konferansen forsvarte Kenneth Fossheim, Magnus Braaten og Gordon Andersen menneskelig kontakt med kilder.

– Jeg har ennå til gode å se hvor forbanna bra KI egentlig er. KI kommer nok ikke til å få advokater til å lekke opplysninger. Jeg tror det kommer en gullalder for de som behandler kilder, sa TV2s Kenneth Fossheim under lørdagsseansen Pils, politi og kjeltring.

Gullkilden, ifølge Fossheim, er en godt voksen mann som kanskje er forbigått, glad i oppmerksomhet og litt misfornøyd.

Under kildearbeidet er det også veldig viktig at kilden forstår hva journalistiske begreper som «på bakgrunn» betyr, la Magnus Braaten til.

– Å lære opp kilden, er en god del av det å være kildefører, sa Magnus Braaten.

Han kom også med fire tips rundt arbeidet med kilder:

Vær synlig, vær interessert, vær interessant og vær i forkant.

Gordon Andersen la også vekt på det å møte folk der de er:

– Ofte når vi treffer advokater i Oslo har de ikke tid. Men hvis man sier at jeg kan komme til Tromsø. I de viktigste tingene er det en supereffektiv måte å jobbe på.

Powered by Labrador CMS