Starter nettverk for digitale fortellinger på mobilen
Media City Bergen inngår samarbeid med Fortellingens kraft-festivalen.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
– For å nå flere mediebrukere, både i dag og i fremtiden, er kraften i fortellingen et av våre viktigste virkemidler. Vi er veldig glade for dette samarbeidet med Fortellingens kraft, sier Helge O. Svela i en pressemelding.
Han er daglig leder i Media City Bergen – også kjent som Medieklyngen.
Neste uke holdes det første møtet i det nye nettverket for digital historiefortelling. Der skal Mads Nyborg Støstad i NRK fortelle om arbeidet med saken «Den siste fisken», som er laget som et spill.
– Vi har tenkt på dette lenge, og da Svela og Medieklyngen kom til oss var det egentlig akkurat det som skulle til. Det er viktig å kultivere journalistikken løpende, ikke bare på konferanser, sier Bjørn Asle Nord, styreleder i Fortellingens kraft-konferansen.
Lære av hverandre
Medieklyngen har i dag tre lignende nettverk. Det største er Datajournalistikknettverket, som ble startet under pandemien. Alle møtene avholdes på Zoom, og man kan stille spørsmål enten man sitter på hjemmekontor eller er fysisk i Medielaben på Media City Bergen.
– I digitale fortellinger-nettverket skal bransjen lære av hverandre, og dele erfaringer med saker der man har prøvd nye fortellergrep. Det er alltid interessant å få vite hvordan kolleger har jobbet med suksesser, men noen ganger er det enda mer læring i å høre om prosjekter der man testet noe som kanskje ikke lyktes helt, sier Svela.
Mens Fortellingens kraft dekker alle typer
fortellende journalistikk, som langlesing og podkaster, er det nye nettverket
spisset mot digitale fortellinger som utfordrer eksisterende måter å formidle
journalistikk på mobilskjermen.
– Vi gleder oss til dette, og det er ekstra
gøy å samarbeide med Medieklyngen, som faktisk var med og ga oss helt
avgjørende fødselshjelp i 2016, sier Nord.
Møtes jevnlig
Både Nord og Svela ser frem til jevnlige møter i nettverket, som har som mål å ha ett møte i måneden.
– Vi har svært gode erfaringer med å fasilitere denne type kunnskapsdeling, og er veldig glade for å kunne trekke veksler på den fantastiske kompetansen som er i Fortellingens kraft-organisasjonen, sier Svela.
Møtene i nettverket vil være åpne for alle som har en tilknytning til Fortellingens kraft eller som er medlemmer i Medieklyngen.
– Her i Medieklyngen, der redaksjonelle miljøer og medietech-bransjen møtes, føler vi et spesielt ansvar for å bidra til innovasjon i journalistikken. Å bruke virkemidler fra dataspill eller sosiale medier kan bidra til å gjøre god journalistikk tilgjengelig for flere. Det styrker både mediebransjen og demokratiet, sier Svela.
Nylige artikler
Hvordan dekke en redaktør som bryter alle normer?
17 kjappe
iTromsø er årets mottaker – nå avvikles Anne Jacobsens minnepris
20 år etter vet vi fremdeles ikke hvem som sto bak drapet
Har analysert Watch Media: – Synes det er spesielt
Mest leste artikler
NRK ba ansatte slutte å strømme gravferden på nettet
Oslo-redaksjon tilbyr gratis journalistikk som går i dybden – regninga tar amerikansk milliardær
Forkaster Se og Hørs anke etter Høiby-rettssaken
NRK rettet konklusjon fra covidstudie – så måtte de rette rettelsen
Journalistisk FOMO og sutring