Diesen om VG-faktasjekk: – Aldri opplevd noe lignende

Nils Martin Silvola
nyhetsstudio

Noen av påstandene Glenn Diesen og Marielle Leraand i partiet FOR kom med under en NRK Debatten-sending forrige uke er helt sentrale for det russiske narrativet om krigen, skriver VG, som lørdag kveld publiserte en artikkel med faktasjekk av noen av påstandene.

Ren propaganda, svarer Glenn Diesen tilbake om VG-artikkelen i et Facebook-innlegg.

Professoren og FOR-politikeren går inn i artikkelens første del og hevder at faktasjekken der baseres på uttalelser fra én eneste person – en ukrainsk politiker.

I realiteten viser første del av VGs faktasjekk til flere tidligere artikler og siterer også Jørgen Meedom Staun, forsker på russisk utenriks- og sikkerhetspolitikk ved Forsvarsakademiet i Danmark.

Men Diesen mener VG-artikkelen bare blir «verre og verre» utover.

– Men nå skal denne «faktasjekken» siteres hver gang noen skal hevde at jeg ikke er etteretlig (sic). Jeg jobbet 20 år i Australia, Irland, Nederland og Russland og har aldri opplevd noe lignende før. Dette er ren propaganda, skriver Diesen.

– Vårt utgangspunkt har vært å belyse spørsmålene som kom i Debatten mer helhetlig. Heller ikke vi har gitt et uttømmende bilde av svært sammensatte og komplekse spørsmål, skriver Eva-Therese Loo Grøttum, leder for VGs nyhetsavdeling, i en sms.

– Vi har gått gjennom konkrete påstander og vurdert dem opp mot åpne kilder og faglige vurderinger fra eksperter, for å gjøre leserne best mulig rustet til å gjøre seg opp egne vurderinger, legger hun til.

– Det er en viktig del av journalistikken å ettergå påstander som spres i offentligheten, et oppdrag vi tar på alvor. Uenighet i vurderinger og kildevalg er alltid en diskusjon vi ønsker velkommen. Å omtale faktasjekken som «propaganda» er imidlertid en karakteristikk vi ikke kjenner oss igjen i.

Også NRK har laget en faktasjekk-artikkel om påstander fra Debatten-sendingen.

Powered by Labrador CMS