The Economists norske KI-spesialist til Data-SKUP

Roger Aarli-Grøndalen
nyhetsstudio

Noen av høydepunktene på årets Data-SKUP-konferanse er nå offentliggjort.

– Det er en fryd å gå gjennom listen med foredragsholdere og det de skal dele med publikum. Vi har klart å samle flere av de beste på bruk av KI i alt fra effektiv hverdagsjournalistikk til avansert graving, og gleder oss skikkelig til å se dem på scenen i oktober, forteller fungerende styreleder Ingvild Fjelltveit i en pressemelding.

Sondre Ulvund Solstad.

En av dem som skal på scenen, er Sondre Ulvund Solstad. Nordmannen jobber som datajournalist i det britiske The Economist. På Data-SKUP vil han fortelle hvordan de bruker kunstig intelligens i forskning og til å utforme tekst – og som digitale motparter som utfordrer dem når det gjelder hvor de kan ta feil.

Fra VG kommer Ane Muladal og Einar Otto Stangvik som forteller om den tekniske innsatsen som lå bak mediehusets avsløringer om etterforskningsbyrået Wydal og deres kontroversielle metoder. De vil blant annet fortelle om sporing av skjulte kameraer og analyse av kretskort.

For første gang skal også John Bones’ pris for internasjonal gravejournalistikk deles ut.

Konferansen arrangeres i Oslo 18. oktober.

Powered by Labrador CMS