Amedia tar i bruk digitaltrykk for å sikre papiravisene

Roger Aarli-Grøndalen
nyhetsstudio

Amedia tar i bruk digital trykketeknologi i avisproduksjonen for å gjøre papiravisene mer kostnadseffektive og bærekraftige. Grepet skal bidra til å forlenge levetiden til papiravisene, skriver konsernet i en pressemelding.

Ifølge Amedia er selskapet først i verden som satser på digital avisproduksjon i denne skalaen. Overgangen innebærer at produksjonen i større grad kan tilpasses opplagets størrelse, noe som reduserer kostnadene sammenlignet med tradisjonelt rotasjonstrykk.

Morten Kringler, administrerende direktør i Amedia Trykk.

– Papiravisen er fortsatt viktig for mange av våre lojale lesere. Overgangen til digitaltrykk er avgjørende for at vi kan opprettholde et fysisk avistilbud på en økonomisk og miljømessig forsvarlig måte i lang tid fremover, sier administrerende direktør Morten Kringler i Amedia Trykk i pressemeldingen.

Han peker også på at teknologien gir større fleksibilitet i produksjonen.

– Dette gir oss helt nye muligheter til å skalere produksjonen. Den kan nå tilpasses løpende, noe som er avgjørende for å sikre at papiravisen forblir et relevant og tilgjengelig produkt for våre abonnenter.

Amedia trekker samtidig frem miljøgevinster ved digitaltrykk, blant annet gjennom mer presis opplagsstyring og mindre papirsvinn.

– Digitaltrykk gir oss en mer energieffektiv produksjonslinje og minsker fotavtrykket vårt betydelig, sier Kringler.

Powered by Labrador CMS