Israelsk journalist svarer Trump: – Jeg var først

Roger Aarli-Grøndalen
nyhetsstudio

Den israelske journalisten Amit Segal bekrefter at han sto bak den første meldingen om en savnet amerikansk flyver i Iran – saken som fikk Donald Trump til å true med fengsel for lekkasjen, skriver Newsweek.

Saken oppsto etter at et amerikansk F-15-fly ble skutt ned i Iran, der én pilot først ble bekreftet reddet, mens opplysninger om et annet savnet besetningsmedlem senere lekket. Trump hevdet under en pressebriefing at lekkasjen kunne ha satt liv i fare og varslet tiltak mot kilden.

– Personen som skrev saken vil havne i fengsel hvis han ikke sier fra, sa Trump, og la til at myndighetene ville presse mediet til å avsløre kilden.

Segal identifiserte seg selv på Telegram som den første som publiserte opplysningene, men modererte senere uttalelsen og sa han ikke var sikker på om han var først. Samtidig understreket han: –Jeg vil beskytte mine kilder.

Ifølge Newsweek er det uklart hvordan amerikanske myndigheter eventuelt skulle kunne straffeforfølge en israelsk journalist.

Segal er politisk kommentator i Channel 12 News, samt spaltist i Yedioth Ahronoth. Han regnes som en av de mest innflytelsesrike journalistene i israelsk politikk og har avslørt flere større saker, blant annet om korrupsjon og iransk hacking, skriver Newsweek.

Han har også en stor følger skare på Telegram og skriver jevnlig for Wall Street Journal.

Powered by Labrador CMS