Ny pris skal hedre ansvarlig formidling om selvmord

Roger Aarli-Grøndalen
nyhetsstudio

Landsforeningen for etterlatte ved selvmord (LEVE) og Regionale ressurssentre om vold, traumatisk stress og selvmordsforebygging (RVTS) oppretter en ny nasjonal pris for journalistikk og medieproduksjoner, skriver RVTS i en pressemelding.

Prisen, som har fått navnet Papagenoprisen, skal gå til arbeid som formidler selvmord og livskriser på en kunnskapsbasert og ansvarlig måte. Initiativet er inspirert av den såkalte Papageno-effekten, som viser hvordan mediedekning kan påvirke mennesker i sårbare situasjoner.

– Når media formidlar historier om menneske som har handtert sjølvmordstankar, lever med dei i kvardagen, eller har handtert tap etter sjølvmord – så kan dette ha positive verknader. Det kan redusere sjølvmordstankar hos andre som er sårbare, og gi håp, sier professor Thomas Niederkrotenthaler til RVTS i pressemeldingen.

Ifølge RVTS-rådgiver Julie Andreassen skal prisen «anerkjenne arbeid som bidreg til kunnskap, refleksjon og ein meir opplyst offentleg samtale om sjølvmord og livskriser». Også LEVE mener prisen kan bidra til mer respektfull omtale av mennesker i sårbare situasjoner.

Papagenoprisen finnes fra før i flere europeiske land, blant annet i Danmark. Den norske prisen deles ut første gang 7. september i Oslo, og vinneren kåres av en fagjury med bakgrunn fra journalistikk og selvmordsforebygging.

I juryen sitter juryen sitter blant annet Reidun K. Nybø, generalsekretær i Norsk Redaktørforening og Anders Lie Brenna, redaktør i EnergiWatch.

Powered by Labrador CMS