Mener TV 2-publisering må tas opp i PFU

Nils Martin Silvola
nyhetsstudio
TV2 illustrasjonsbilde 2023

– Om ikke FrP eller Hansen selv vil klage saken inn for Pressens Faglige Utvalg (PFU), bør generalsekretær Elin Floberghagen i Norsk Presseforbund bruke sin initiativrett til å bringe den inn.

Det skriver politisk redaktør Erik Stephansen i Nettavisen om helgas TV 2-publiseringer rundt FrP-rådgiver Hårek Hansen.

Stephansen mener TV 2s bruk og publisering av skjult lydopptak fra Hansens uttalelser en kveld ute på byen sammen med to journalister er dypt problematisk av flere årsaker.

Stephansen spør seg om Hansen er sentral nok i FrP til å rettferdiggjøre metodebruken, om skjult opptak var nødvendig, og om konsekvensene for tillitsforholdet mellom norske politikere og pressen.

Politisk redaktør Kjetil B. Alstadheim i Aftenposten har også reagert, spådd etterspill og kalt det «journalistikk i gråsonen».

Ifølge TV 2 startet begge de to journalistene som var til stede, spontant og uavhengig av hverandre opptak av samtalen da Hansen kom med rasistiske utsagn.

Nyhetsredaktør Karianne Solbrække i TV 2 har forsvart metodebruken, blant annet i en artikkel TV 2 selv har laget om kritiske reaksjoner.

Solbrække viser til journalisters ansvar for samfunnet, og mener det ville vært «en unnlatelsessynd å sitte på slik informasjon uten å fortelle offentligheten om det».

– TV 2s journalister hadde en helt riktig refleks da de uavhengig av hverandre startet opptak på telefonen sin. Det viser at journalistene er profesjonelle, også i en sosial situasjon med politikere, sier Solbrække i artikkelen.

Powered by Labrador CMS