NRK-sjefen: – Vi vil levere mer, med litt mindre ressurser

– Det er nyttig at organisasjonen vet hvordan toppledergruppa tenker, sier kringkastingssjef Vibeke Fürst Haugen om frempekene mot 2030. 

Vibeke Fürst Haugen sier at NRK ønsker å løse innsparingsplanene med naturlige avganger, men at de vil se på andre løsninger dersom det ikke går.
Publisert Sist oppdatert
Lesetid: 2 min

Tirsdag kunne Journalisten melde at NRK vil kutte 300-400 årsverk de neste fire årene. Allerede var det meldt om at om lag 150 årsverk vil forsvinne i 2026 og 2027. 

NRK-ledelsen informerte om tankene sine rundt innsparingsplanene i et nettmøte.

– Overgripende prosjekter

Kringkastingssjefen sier til Journalisten at NRK om lag én gang i måneden har et slikt nettmøte, der man vanligvis snakker om strategi det neste året, hva som skal skje neste termin, eller andre aktuelle saker.

– Nå jobber vi med store overgripende prosjekter, og i 2026 skjer det mye som er definerende for NRK fremover. Vi snakket om hva vi i toppledergruppa tenker om hva som skjer de neste fem årene, sier Haugen.

De har ikke for vane å snakke om hva som skjer fem-seks år frem i tid på nettmøtene, opplyser NRK-sjefen. 

– Men det er nyttig at organisasjonen vet hvordan toppledergruppa tenker.

Det er mye som har skjedd i NRK de siste årene, sier Haugen. Blant annet har godt over 1000 personer sluttet i NRK, og over 500 har begynt, det er blitt gjort kjempestore investeringer i teknologi, nytt NRK-bygg i Oslo er planlagt ferdig mot slutten av 2029 og det er snakk om store prosesser, fortsetter hun:  

– Så da var dette ryddig å gjøre.

Ønsker naturlige avganger

At NRK ender med 300-400 færre ansatte i 2030 sammenlignet med starten av året i år, er i stor grad en fortsettelse av en prosess som har foregått over mange år, legger hun til.

– Vi jobber med å bli mer effektive, ta i bruk ny teknologi, modernisere og frigjøre ressurser. Det er som følge av kostnadsøkning på teknologi og en konkurransesituasjon som blir tøffere. Og nå er vi i store prosesser.

På spørsmål om det er mulig å redusere antall årsverk med 75 i året, uten sluttpakker, svarer Haugen at de vil forsøke å få det til ved naturlige avganger.

– Vi ønsker å finne løsninger innenfor arbeidstokken- og kompetansen vi har. Dersom det ikke går, må vi se på andre løsninger. Foreløpig er det ikke mye dramatikk, men streng bemannings­kontroll.

Sterkere i distriktene

Et annet tema som opptar ledelsen i NRK, er balansen mellom Oslo og resten av landet, sier Haugen. To tredjedeler av de ansatte som jobber i NRK, er basert i Oslo-regionen, og fremover ønsker NRK å sikre at de er tydeligere til stede i hele landet.

– De neste fem-seks-syv årene ser vi for oss områder vi bygger opp eller flytter til. Det er på bakgrunn av oppdraget og strategien vi har. Det vil både kunne være snakk om det redaksjonelle og støttefunksjoner.

–  I vinter snakket dere om at kuttene ikke skulle gå utover publikumstilbudet. Ser dere det på samme måte fram mot 2030?

– Vår jobb er å levere på oppdraget vi har. Over NRKs 90 år lange historie har vi tilpasset oss tiden, mediebruken og publikums forventinger. Med de investeringene vi har gjort i ny teknologi og med kunstig intelligens, tenker jeg at vi kan være så ambisiøse og si at vi vil levere mer, med litt mindre ressurser.

Powered by Labrador CMS