Politiet har bedt om utlevering av alt materiale tilhørende ×Norge bak fasaden»-dekningen av assisterte selvmord.
Foto: TV 2
TV 2: Nekter å utlevere «Norge bak fasaden»-materiale
Har fått henvendelse fra både norsk og svensk politi, bekrefter redaktør.
De ferske «Norge bak fasaden»-episodene der TV 2 avdekker oppsiktsvekkende forhold rundt assisterte selvmord i både Norge og Sverige, har vakt stor oppmerksomhet denne uka.
Også hos politiet.
På spørsmål fra Journalisten opplyser TV 2s programredaktør Trygve Rønningen:
– Ja, vi har fått henvendelse både fra norsk og svensk politi om utlevering av alt vårt materiale. Det har vi ikke gitt ut.
En norsk mann ble i november pågrepet av svensk politi, umiddelbart etter intervju med «Norge bak fasaden»-redaksjonen som hadde hatt kontakt med ham under falskt navn.
Nå er mannen under etterforskning i Sverige, der han fremdeles sitter varetektsfengslet. Ifølge TV 2 er mannen siktet for ett drap og tre tilfeller av oppfordring til selvmord, men nekter straffskyld.
Mannen ble i fjor dømt for medvirkning til selvdrap i norsk tingrett. Dommen er anket.
I intervju med Journalisten har TV 2 tidligere fortalt hvorfor de varslet politi under intervjuet med mannen, og hvorfor de identifiserer ham med navn og bilde.
Nylige artikler
Aldri har flere klaget på norsk presse
Fem medier klager på avslag om pressestøtte
Ut å stjele tillit
Slik plasseres mediene under Høiby-rettssaken
Utelukker ikke å ta over som NJ-leder
Mest leste artikler
– ALFA står på trygg juridisk grunn
Aldri har flere klaget på norsk presse
Slik plasseres mediene under Høiby-rettssaken
Vurderer tilsynssak: Ber TV 2 redegjøre for Champions League-tabben
Bolivia-Stina Brendemo vil skape et nytt image og mediene stiller opp