Jan Grue, Bjørn Hatterud og Olaug Nilssen får Fritt Ord-prisen
– Mangfoldsdebatten i norsk offentlighet rommer sjelden personer med nedsatt funksjonsevne.
Denne artikkelen er over fem år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Stiftelsen Fritt Ords Pris for 2021 går til tre forfattere som har belyst samfunnssituasjonen og ytringskulturen for funksjonshemmede i Norge.
De tre forfatterne Jan Grue, Bjørn Hatterud og Olaug Nilssen har hver for seg ytt sterke og kritiske bidrag for å belyse situasjonen for funksjonshemmede i Norge.
– Mangfoldsdebatten i norsk offentlighet rommer sjelden personer med nedsatt funksjonsevne. Grue, Hatterud og Nilssen kommer hver på sin måte med skarpe, kunnskapsrike og debattskapende bidrag gjennom bøker og avisartikler som når svært mange, sier styreleder Grete Brochmann i Stiftelsen Fritt Ord.
– De tre forfatterne gir språk til mennesker som ofte ikke finner sitt eget og som ikke blir sett, sier Brochmann i en pressemelding.
Jan Grue (40) er professor i spesialpedagogikk ved Universitetet i Oslo, mens Bjørn Hatterud (43) er kulturskribent, kurator, musiker og forfatter. Olaug Nilssen (43) er dramatiker og forfatter.
Prisvinnerne deler prisbeløpet på 500.000 kroner og får hver sin statuett laget av Nils Aas. Tidspunktet for prisutdelingen er ikke fastsatt på grunn av koronasituasjonen.
Nylige artikler
Altinget må stenge: – Interessant å se at man ikke blir tatt med på råd
Iskald investering ble en lunken fiasko
Ditt navn vil alltid stå i kolofonen for nordtrøndersk pressehistorie
Demos sjokkerende kommentarfelt
Skattebøkene skal på bordet
Mest leste artikler
NRK forsvarer KI-bruk i ny tv-serie
Demos sjokkerende kommentarfelt
Gikk 37 skiturer da han mistet jobben
Schibsted i brev: Ba Datatilsynet dempe kritikken
TV 2 gransker influenserbransjen i ny dokumentarserie