Intelligente maskiner erstatter journalister?

Forskere mener et intelligent datasystem om få år kan plukke tekster fra nyhetsbyråene og sette dem sammen til poengterte saker, skriver MediaGuardian.

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Mer enn 30 år etter at en tidligere Guardian-spaltisten Michael Frayn skrev framtidsromanen «The Tin Men», der journalister ble erstattet av maskiner, spår amerikanske forskere at teknologien som virkeliggjør visjonen er like om hjørnet. Et intelligent system under navnet «Author» har allerede etter manges mening bestått den første avgjørende prøven på moderne journalistikk: evnen til å skrive overbevisende eventyrhistorier.

Lengre saker

«Author», som i utgangspunktet ble utviklet for å hjelpe barn med skrive og lesevansker, kan lage nye versjoner av tradisjonelle eventyr ved å endre detaljer om figurene og i handlingen.

Utviklerne fra universitetet i North Carolina hevder nå, melder New Scientist, at teknologien kan overføres til å skrive nyhetsartikler. Charles Callaway og James Lester fortalte nylig til den amerikanske foreningen for kunstig intelligens at programmet kan forenes med systemer som allerede er i stand til å trekke ut informasjon fra tekster. Dermed mener de det er mulig for «Author» å lage artikler på grunnlag av annen tekst. Liknende systemer, som utfører automatiserte resymeer, eksisterer allerede, men «Author» er det eneste som kan produsere lengre artikler.

Ikke skremt

Redaktøren av amerikanske Journalisten, Tim Gopsill, skjelver imidlertid ikke av frykt konfrontert med forskernes visjoner.

- Dette har vi hørt om før, men kunstig intelligens kan aldri bli i stand til å produsere den samme kvaliteten som en ekte reporter.

MediaGuardian påpeker også en annen grunn til at journalister ennå ikke behøver å bekymre seg for jobbene sine.

«Author» mangler fremdeles en grunnleggende egenskap: evnen til å skille fakta fra fiksjon.

Powered by Labrador CMS