Kjetil Haanes og Nett.no-redaksjonen har, etter en lang prosess, fått utbetalt støtte fra Medietilsynet.
Foto: Eskil Wie Furunes
Lokalavis får etterbetalt 2,8 millioner fra Medietilsynet
Full uttelling for Nett.no.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
– I går var det ein skikkelig jubeldag for oss, skriver Nett.no-redaktør Kjetil Haanes til Journalisten.
Lokalavisa som dekker dekker nærings- og samfunnslivet på Sunnmøre, i Nordfjord og i Romsdal har fått etterbetalt fra Medietilsynet: 2,8 millioner kroner for produksjonsstøtte som avisa skulle hatt i 2020, 2021 og 2022.
Før jul kunne Journalisten fortelle at Medieklagenemnda hadde opphevet tilsynets støtteavslag.
Avslagene ble opprinnelig begrunnet i at avisa ikke har hatt nok kvalitetsjournalistikk innenfor alle stoff-temakategoriene Medietilsynet opererer med.
Nemnda slo imidlertid fast at det må finnes redaksjonell åpning for å prioritere opp eller ned ulike temakategorier.
Haanes har tidligere sagt til Journalisten at avgjørelsen vil være viktig også for andre enn Nett.no:
– Dette vil gjøre det lettere å starte opp og få støtte for nye redaksjoner, spesielt regionalt og lokalt. Det nemnda her signaliserer er at man ikke trenger å ha samme bredde som en tradisjonell lokalavis for å få støtte. Det er en vanskelig oppgave i en oppstartfase med få ansatte, når kravet er kvalitetetsjournalistikk om alle temaer.
Nylige artikler
Avisredaktør ut mot Svarttrost: – Kaller det gjerne munnkurv
Forsvarer rettstegnerne i Høiby-saken: – Gjør en viktig jobb!
17 kjappe
Første uke i tingretten: Stille i stormen
Svensk avis melder at Aller er i ferd med å bli solgt – avvises blankt av Aller-sjefen
Mest leste artikler
Nettavisen avpubliserte «Starstruck»-video etter hets mot 19-åring
NRK misfornøyd med å være «overredaktør» i Høiby-rettssaken
– Jeg satt på masse informasjon om Marius Borg Høibys narkomisbruk
Epstein-dekning: – Må nærmest tvinge folk til å få seg litt søvn
Forsvarer rettstegnerne i Høiby-saken: – Gjør en viktig jobb!