Relatert innhold
Oscar Hegge Larssen er ny leder for NJ Student Bergen
â FĂžrste punkt pĂ„ agendaen er Ă„ samle styret rundt en stor kjele grĂžnnsakssuppe og stake ut kursen for studieĂ„ret som kommer, skriver nyvalgt leder for NJ Student Bergen, Oscar Hegge Larssen, i en epost til Journalisten.
â Min visjon er Ă„ skape et trygt mĂžtested for studentene med gode debatter og fokus pĂ„ skamlĂžs sĂžken etter sannhet. Tross et litt utfordrende arbeidsmarked er jeg overbevist om at vĂ„r oppgave som journalister er viktigere enn noen gang, fortsetter han.
Oscar Hegge Larssen. Foto: Privat Han oppfordrer alle som leser dette til Ă„ ta kontakt med NJ Student hvis de Ăžnsker Ă„ formidle noe som kunne vĂŠrt relevant for fremtidens journalister.
â Min stĂžrste utfordring som journalist kommer til Ă„ bli kommaregler og balansen mellom faglig tyngde og en bakgrunn fra teaterlinje pĂ„ Romerike folkehĂžgskole som trekker meg i retning tull og tĂžys. SĂ„nn sett kan jeg si at Erlend MĂžrch er et slags forbilde, da han balanserer midt mellom alle sjangre, avslutter den ferske NJ Student-lederen.
Til opplysning: Journalisten eies og utgis av Norsk Journalistlag.
NRK kringkastet navn fra Bhatti-rettssak ved en feil â vitne utsatt for sjikane
Da et vitne i terrorsaken mot Arfan Bhatti forklarte seg i retten tirsdag, ble navnet hans kringkastet i NRKs direktesending. Kort tid etter fikk mannen flere skjulte anrop og sjikanerende meldinger. Det melder Nettavisen.
â Jeg ser henvendelsene i sammenheng med at navnet mitt gikk ut ved en glipp pĂ„ NRK i gĂ„r. Det er ubehagelig, sĂ„ klart. Men jeg prĂžver ikke Ă„ tenke sĂ„ mye pĂ„ det selv om jeg sĂ„ meg litt ekstra over skulderen, sier han til Nettavisen.
Vitnet, som ble truffet av skuddene under terrorangrepet i Oslo i 2022, hadde pÄ forhÄnd bedt om at navnet ikke skulle offentliggjÞres. Han forteller at han i etterkant har vÊrt i kontakt med NRK.
â Jeg har snakket med NRK og det er blitt ordnet. Navnet mitt er tatt bort og jeg fikk en beklagelse. De fortalte at det hadde vĂŠrt en misforstĂ„else mellom NRK og min bistandsadvokat, sier han ifĂžlge Nettavisen.
NRK legger seg flate og beklager tabben.
â Det er fryktelig trist Ă„ hĂžre at han har opplevd sjikane og trusler som fĂžlge av dette. Det skal vĂŠre trygt Ă„ vitne i norsk rett, skriver fungerende direktĂžr for NRK Direkte, Kari Stokke Nilsen, i en e-post til Nettavisen.
Bhatti nekter straffskyld for alle anklagene mot ham.
Henlagt tapte mot Bauer
Podkastselskapet Henlagt AS fikk ikke medhold i sitt sÞksmÄl mot Bauer Media.
Som Journalisten tidligere har omtalt, krevde Henlagt AS, selskapet bak podkasten «Henlagt», 542.249 kroner etter at Bauer Media sa opp en samarbeidsavtale og skrudde av alle annonser i podkasten pÄ plattformen Podplay vÄren 2024.
Bauer Media avviste dette, og i slutten av august mĂžttes partene i retten.
I dommen fra Oslo tingrett, som kom denne uka, fastslÄs det at:
«Samarbeidsavtalen innebar ikke noen forpliktelse for Bauer til annonsering. Etter samarbeidsavtalen hadde Bauer en eksklusiv rett, men ingen plikt, til Ä selge annonser.»
Henlagt AS mÄ ogsÄ dekke saksomkostningene til motparten, som i dommen er fastsatt til 200.000 kroner.
Dommen ble fĂžrst omtalt av Medier24.
I podkasten «Henlagt» ettergÄr Andy Larsgaard og tidligere pengeinnkrever Espen Lee henlagte norske krimsaker, ofte svindelsaker, og «jakter bÄde skurker og penger», ifÞlge egen beskrivelse.
Vegard Venli forlater Aftenposten
Vegard Venli, her da han mottok Den store journalistprisen i 2022. Foto: Marte Vike Arnesen Den profilerte gravejournalisten Vegard Venli gÄr fra Aftenposten og over i jobb hos IJ - Institutt for Journalistikk.
Det meldes internt i Aftenposten tirsdag ettermiddag.
«Etter Ä ha vunnet det meste av journalistiske priser og Den store journalistprisen to ganger, har Vegard Venli nÄ blitt hentet til Institutt for Journalistikk. Han har takket ja til Ä bli ny fagmedarbeider der han fÄr brukt sin spesialkompetanse innen presseetikk, undersÞkende journalistikk, jus samt innsyns- og datastÞttede metoder», heter det i den utsendte meldingen.
«Vegard kom til oss i Aftenposten i 2021 fra NRKs gravegruppe, og har over 20 Ärs erfaring som undersÞkende journalist. à ret etter fikk han og teamet Skup-prisen for pendlerbolig-sakene. Han har ogsÄ jobbet som nyhetsleder og metodeekspert pÄ huset», beskrives det videre.
Venli har ogsÄ bakgrunn fra lokalavisa Varingen, Kommunal Rapport og Dagbladet, og er mangeÄrig medlem av Pressens offentlighetsutvalg.
IfÞlge Aftenposten-meldingen, der Venli takkes «for formidabel innsats», har han formell sluttdato i redaksjonen i slutten av november i Är.
Til Journalisten opplyser Venli at han skal ha en periode studiepermisjon fÞr oppstarten i IJ, i forbindelse med arbeidet pÄ en masteroppgave i rettsvitenskap, med offentlighetsloven som tema.
Oppdatering: Onsdag formiddag har IJ sendt ut pressemelding om ansettelsen.
Der sier Venli selv at deling av journalistisk metode har vĂŠrt ham gjennom hele karrieren som journalist.
â Det Ă„ fĂ„ gjĂžre det pĂ„ heltid og som en del av det solide faglige miljĂžet pĂ„ IJ er noe jeg virkelig ser frem til, uttaler han i meldingen.
IJ-leder Siri Skaalmo sier de er fornÞyd med Ä fÄ «en av landets aller beste pÄ journalistikkens sentrale metoder» med pÄ laget.
â Vegard er et levende eksempel pĂ„ verdien av Ă„ holde seg oppdatert og lĂŠre gjennom hele karrieren og han har alltid vist interesse for Ă„ bidra til Ă„ gjĂžre andre gode. Det er egentlig bare Ă„ gratulere norsk mediebransje som fĂ„r tilgang til en svĂŠrt solid fagperson, sier Skaalmo i meldingen.
GrĂžnlandske Sermitsiaq vinner Anne Jacobsens minnepris
Mediehuset Sermitsiaq fÄr Anne Jacobsens minnepris for utviklingen av et KI-verktÞy som oversetter fra dansk til grÞnlandsk, skriver Medieklyngen i en pressemelding.
«I en tid preget av Þkende geopolitisk uro, der GrÞnland spiller en stadig viktigere rolle, blir tilgang til korrekt og relevant informasjon pÄ eget sprÄk viktigere», fastslÄr juryen i sin begrunnelse.
Prisen deles ut til minne om Anne Jacobsen, som ledet Medieklyngen (tidligere kjent som Media City Bergen) frem til hennes uventede dĂžd i 2022. Tidligere prisvinnere inkluderer gravegruppen Bellingcat, prosjektet #UkraineFacts og den svenske journalisten Inas Hamdan.
â Plutselig ble hele verdens oppmerksomhet rettet mot GrĂžnland. Dette skulle hĂ„ndteres samtidig som grĂžnlendernes behov for troverdige nyheter Ăžkte betraktelig. Det er imponerende hvordan det tosprĂ„klige grĂžnlandske mediehuset Sermitsiaq innoverte midt i en slik krevende situasjon, sier juryleder Kjersti LĂžken Stavrum.
SjefredaktÞr Masaana Egede i Sermitsiaq deltok pÄ Nordiske Mediedager tidligere i Är. Foto: Thor BrÞdreskift / Nordiske Mediedager Sermitsiaq fÄr prisen for utviklingen av programmet Nutserisoq.
â Det er en stor ĂŠre Ă„ motta denne prisen. Vi har bygget en KI-oversetter som oversetter mellom grĂžnlandsk og dansk, og det er kanskje ikke sĂ„ spesielt med en KI-oversetter i 2025. Men den er bygget med unike data, og fordi grĂžnlandsk er et sĂ„ lite sprĂ„k â som big tech ikke bryr seg om â blir vĂ„r oversetter svĂŠrt betydningsfull for vĂ„rt lille land som akkurat nĂ„ befinner seg en spesiell geopolitisk situasjon, sier sjefredaktĂžr Masaana Egede i Sermitsiaq.
Juryen mener verktÞyet er «et teknologisk gjennombrudd med betydelig sprÄklig, kulturell og demokratiserende verdi».
«GrĂžnland er en nasjon der spĂžrsmĂ„l om sprĂ„k, identitet og selvstendighet stĂ„r sterkt. Ikke alle grĂžnlendere behersker dansk eller engelsk. Ă gjĂžre kvalitetsjournalistikk tilgjengelig pĂ„ grĂžnlandsk i sanntid er derfor ikke bare et teknisk fremskritt â det er et bidrag til nasjonens kulturelle selvforstĂ„else, til demokratiet og til den kollektive samtalen», heter det i juryens begrunnelse.
Prisen deles ut under Medieklyngens konferanse Future Week, som avholdes i Bergen 24. og 25. september.
Krever fri adgang for journalister til Gaza
Freedom to Report-initiativet mÞtte Espen Barth Eide tirsdag. Foto: Freedom to Report Tirsdag formiddag overleverte norske journalister et brev til utenriksminister Espen Barth Eide, der de ber om hans stÞtte til Ä legge press pÄ Israel for Ä tillate utenlandske journalister fri og uavhengig adgang til Gaza.
Dette er en del av det internasjonale Freedom to Report-initiativet, og tilsvarende brevoverleveringer skjer i dag i cirka 60 land.
I brevet stÄr det blant annet at:
«Uavhengig rapportering pÄ stedet er avgjÞrende for Ä dokumentere krisen, etterforske pÄstander om krigsforbrytelser, sikre Äpenhet og holde verdensopinionen nÞyaktig informert, og dermed opprettholde prinsippene om sannhetssÞking, ansvarlighet og humanitÊre verdier.»
Utenriksminister Eide uttalte at han stÞtter brevskriverne da han mÞtte journalistene i dag, og fortalte videre at han mener at det er viktig at journalister slipper inn pÄ Gaza.
Initiativtager er den norsk-brasilianske frilansfotografen AndrĂ© Liohn, og som Journalisten tidligere har omtalt, har en rekke internasjonale journalister og mediefolk gitt sin stĂžtte til Freedom to Report. Cirka 1500 har sĂ„ langt signert oppropet. Blant dem som har signert er CNN-profilene Anderson Cooper, Clarissa Ward og Christiane Amanpour. Det samme har flere NRK-journalister, tidligere TV 2-journalist Fredrik GrĂŠsvik â og britiske Don McCullin, en av verdens mest kjente krigsfotografer.
Til opplysning: Journalisten-redaktÞr Roger Aarli-GrÞndalen har ogsÄ skrevet under pÄ oppropet.
Gir millioner til sprÄkmodell trent pÄ norske aviser
Kulturdepartementet gir 45 millioner til en ny norsk sprÄkmodell basert pÄ innhold fra norske aviser, skriver Mediebedriftenes Landsforening (MBL) i en pressemelding.
Kulturminister Lubna Jaffery (Ap). Foto: Marte Vike Arnesen â Utviklingen av generativ kunstig intelligens har til nĂ„ vĂŠrt styrt av globale teknologigiganter, som ofte bruker opphavsrettsbeskyttet innhold uten lov. Derfor er vi veldig glade for at Kulturdepartementet vil sette av penger i neste Ă„rs statsbudsjett. Det gjĂžr det mulig Ă„ utvikle en norsk sprĂ„kmodell trent pĂ„ innhold med klarerte rettigheter, sier Randi S. Ăgrey, administrerende direktĂžr i MBL, i pressemeldingen.
Det Kulturdepartementet konkret har varslet om i dag er at det i forslag til statsbudsjett for 2026 vil bli lagt inn 45 millioner kroner til vederlag til rettighetshavere innenfor presse- og aktualitetsmedier.
â MBL har lenge forhandlet med Nasjonalbiblioteket om en avtale som gir rett til Ă„ bruke tekst fra vĂ„re medlemmer til Ă„ trene en norsk sprĂ„kmodell, og vi hĂ„per Ă„ bli enige om en avtale i lĂžpet av hĂžsten. Det er bra at Kulturdepartementet nĂ„ vil sikre finansiering i statsbudsjettet for neste Ă„r. Det gjĂžr det mulig Ă„ utvikle en sprĂ„kmodell basert pĂ„ innhold med avklarte rettigheter, sier Ăgrey
Randi S. Ăgrey Foto: Caroline Roka / MBL Avtalen med Nasjonalbiblioteket skal tillate at det etableres et sett av treningsdata bestĂ„ende av opphavsrettslig beskyttet innhold fra MBLs medlemmer, og at dette benyttes til Ă„ trene, utvikle, vedlikeholde og dele norske sprĂ„kmodeller. Avtalen skal samtidig sikre at rettighetshavernes ideelle og Ăžkonomiske interesser ikke forringes.
â Generativ KI er forventet Ă„ bli en del av den digitale infrastrukturen, og vil pĂ„virke store deler av samfunnet. Det er da viktig at vi har sprĂ„kmodeller som er basert pĂ„ norsk kvalitetssikret innhold som reflekterer norsk sprĂ„k og kultur, sier Ăgrey.
I Norsk Journalistlag reagerer man ogsÄ positivt pÄ dagens lekkasje fra det kommende statsbudsjettet.
â Det er svĂŠrt positivt at regjeringen gjennom denne finansieringen sikrer at journalister og mediebedrifter fĂ„r betalt for at sprĂ„kmodeller trenes pĂ„ vĂ„rt opphavsrettsbeskyttede materiale. Vi har hatt en tett dialog med MBL i denne prosessen og jeg fĂžler meg trygg pĂ„ at vi skal enes om en riktig fordeling av pengene mellom partene, sier leder NJ-leder Dag Idar Tryggestad.
Til opplysning: Journalisten eies og utgis av Norsk Journalistlag.
EnergyWatch satser pÄ internasjonalt publikum
EnergyWatch etablerer nÄ en selvstendig redaksjon med internasjonalt fokus, skriver Watch Media i en pressemelding.
EnergyWatch er den engelsksprÄklige sÞsteravisen til EnergiWatch i Danmark og EnergiWatch i Norge.
SÄ langt har EnergyWatch bestÄtt av artikler som er oversatt fra dansk eller norsk, men nÄ er det opprettet en egen dedikert redaksjon som fremover skal lage original journalistikk pÄ engelsk.
â Energisektoren stĂ„r midt i en historisk transformasjon, hvor det treffes beslutninger som fĂ„r betydning for bĂ„de den grĂžnne omstillingen og den globale energiforsyningen. Med EnergyWatch vil vi gi internasjonale lesere et enda sterkere innblikk i de skandinaviske selskapene og aktĂžrene som setter retningen, sier Rasmus Emborg, ansvarshavende sjefredaktĂžr i Watch Medier, i en pressemelding.
Claus Berger Skovholm Foto: Watch Media Rasmus Emborg Foto: Watch Media RedaktÞr pÄ EnergyWatch blir danske Claus Berger Skovholm, tidligere journalist i ITWatch og redaktÞr i Jyllands-Posten.
â Den skandinaviske energisektoren befinner seg i et spenningsfelt mellom enorme muligheter og store utfordringer. VĂ„r oppgave er Ă„ vise hvor selskapene ser mulighetene, hvilke strategiske valg de treffer â og hvem som faktisk trekker i trĂ„dene, sier Skovholm.
Watch Medier er en del av JP/Politikens Hus og utgir til sammen 32 nisjemedier i Danmark, Norge, Sverige og Tyskland.
Tilbyr New York Times og The Economist i ett abonnement
Nettavisen Semafor skriver i dag at som en test, har noen utvalgte personer i Storbritannia nÄ fÄtt tilbud om en abonnementspakke som bestÄr av bÄde The Economist og New York Times.
Introduksjonsprisen skal vÊre lavere enn hva fullpris er pÄ et ordinÊrt digitalabonnement pÄ The Economist.
IfÞlge Semafor tester New York Times ut ulike lÞsninger for Ä nÄ mÄlet om 15 millioner abonnenter i lÞpet av de neste to Ärene. Mediehuset hentet inn 230.000 nye digitale abonnenter i andre kvartal i 2025, og skal nÄ nÊrme seg 12 millioner abonnenter.
Har funnet ny Vogue-redaktĂžr
I sommer ble det kjent at den mektige sjefredaktĂžren i amerikansk Vogue, Anna Wintour, ikke lenger skal inneha denne rollen. Hun fortsetter imidlertid som global editorial director for alle Vogues utgaver â inkludert den amerikanske.
Mandag kunne Pucks motejournalister og spaltist, Lauren Sherman, melde at den som overtar stillingen er Chloe Malle. Hun har i dag ansvaret for nettutgaven Vogue.com.
Selv om Malle fÄr ansvaret for den amerikanske utgave av Vogue, fÄr hun ikke sjefredaktÞr-tittelen, men blir head of editorial content. Og hun rapporterer ogsÄ fremdeles til Wintour.
Condé Nast, mediekonsernet som utgir Vogue, har sÄ langt ikke kunngjort at Malle fÄr stillingen, men ifÞlge Sherman skjer det trolig i lÞpet av tirsdagen.
The Economists norske KI-spesialist til Data-SKUP
Noen av hÞydepunktene pÄ Ärets Data-SKUP-konferanse er nÄ offentliggjort.
â Det er en fryd Ă„ gĂ„ gjennom listen med foredragsholdere og det de skal dele med publikum. Vi har klart Ă„ samle flere av de beste pĂ„ bruk av KI i alt fra effektiv hverdagsjournalistikk til avansert graving, og gleder oss skikkelig til Ă„ se dem pĂ„ scenen i oktober, forteller fungerende styreleder Ingvild Fjelltveit i en pressemelding.
Sondre Ulvund Solstad. Foto: Marte Vike Arnesen En av dem som skal pĂ„ scenen, er Sondre Ulvund Solstad. Nordmannen jobber som datajournalist i det britiske The Economist. PĂ„ Data-SKUP vil han fortelle hvordan de bruker kunstig intelligens i forskning og til Ă„ utforme tekst â og som digitale motparter som utfordrer dem nĂ„r det gjelder hvor de kan ta feil.
Fra VG kommer Ane Muladal og Einar Otto Stangvik som forteller om den tekniske innsatsen som lÄ bak mediehusets avslÞringer om etterforskningsbyrÄet Wydal og deres kontroversielle metoder. De vil blant annet fortelle om sporing av skjulte kameraer og analyse av kretskort.
For fĂžrste gang skal ogsĂ„ John Bonesâ pris for internasjonal gravejournalistikk deles ut.
Konferansen arrangeres i Oslo 18. oktober.
Helge Nitteberg trer ut av rollen som Nordlys-sjef pÄ grunn av inhabilitet
Sakskomplekset rundt fristbruddordningen, som Nordlys har dekket tett i halvannet Är, har gÄtt inn i en fase som har fÄtt ansvarlig redaktÞr Helge Nitteberg til Ä be om permisjon i en periode.
Det forteller han selv i en tekst i avisa.
â Saken har utviklet seg over tid. De siste ukene har den gĂ„tt inn i en ny fase med Ăžkt omfang og nye momenter. I sum har dette fĂžrt til at jeg igjen har mĂ„ttet se pĂ„ hvordan min rolle kan pĂ„virke den videre dekningen i Nordlys. For Ă„ sikre full uavhengighet for redaksjonen, slik at de kan fortsette Ă„ vĂŠre nyhetsledende pĂ„ denne saken, og for Ă„ unngĂ„ spekulasjoner og tvil om bindinger, har jeg bedt om permisjon fra rollen som ansvarlig redaktĂžr, skriver Nitteberg.
I vÄr mottok Nordlys Skup-diplom for avslÞringene rundt de enorme summene sykehus har utbetalt til private aktÞrer i tilfeller der det offentlige ikke rekker Ä gi behandlingstilbud innenfor en fastsatt frist.
Statsforvalterne i bÄde Nordland og Troms og Finnmark har igangsatt granskninger, og nordnorske sykehus mener seg utsatt for grovt bedrageri. Selskapet dekningen har fokusert pÄ den siste tiden avviser pÄ det sterkeste Ä ha gjort noe galt.
Nitteberg er inhabil i sakskomplekset pÄ grunn av en familierelasjon.
â Fra fĂžrste publisering i fristbruddsaken har jeg gjort min posisjon kjent for journalistene som har jobbet med saken og redaksjonsledelsen. Samtidig trĂ„dte jeg til side i arbeidet med sakskomplekset. Vurderingene og avgjĂžrelsene har vĂŠrt overlatt til andre i redaksjonsledelsen, mens jeg har koblet meg helt ut, skriver han selv.
Amedia melder BodÞ Nu-sjef Magne Storedal konstitueres i stillingen som ansvarlig redaktÞr og daglig leder i Nordlys, og begynner i stillingen pÄ tirsdag.
Nitteberg er innvilget en permisjon pÄ fem mÄneder, og skal jobbe med et videoprosjekt i Amedia.
Ăystein Eian blir stabsredaktĂžr i Sykepleien
Etter ni mĂ„neder som konstituert ansvarlig redaktĂžr i Sykepleien, er Ăystein Eian (41) klar for en ny strategisk viktig rolle i redaksjonen, melder fagbladet i en pressemelding.
â Ăystein er en utpreget lagspiller som er god med folk, og er samtidig en utviklingsorientert medieleder med store ambisjoner for Sykepleiens journalistikk. Han har opparbeidet verdifull kompetanse og innsikt i redaksjonens arbeid, og for Ă„ styrke den videre utviklingen av Sykepleien har vi nĂ„ opprettet rollen som stabsredaktĂžr, sier ansvarlig redaktĂžr Stian EisentrĂ€ger i pressemeldingen.
EisentrÀger tiltrÄdte i stillingen forrige mÄned.
Stian EisentrĂ€ger (t.v.) og Ăystein Eian. Foto: Marit Fonn / Sykepleien Eian vil i sin nye jobb bidra med kunnskapsoverfĂžring, rĂ„dgivning og ledelse av sentrale prosesser, og i tillegg koordinere redaktĂžrkollegiets arbeid sammen med ansvarlig redaktĂžr.
â Jeg er veldig glad for at Ăystein har takket ja til denne utfordringen. Han har en dyp forstĂ„else for fagmedienes samfunnsoppdrag, og kommer til Ă„ vĂŠre sentral i arbeidet med en ny strategi for Sykepleien sammen med resten av ledergruppen, sier EisentrĂ€ger.
Eia sier i pressemeldingen at han er veldig motivert for Ă„ bidra til Ă„ utvikle Sykepleien videre.
â Vi har et sterkt lag med dyktige og hyggelige kolleger. Vi stĂ„r overfor en spennende tid fremover, og det er inspirerende Ă„ skulle ta Sykepleien til nye hĂžyder, sier han.
Eian kom til Sykepleien i 2022 og jobbet som journalist og vaktsjef fÞr han ble utnevnt til konstituert ansvarlig redaktÞr i desember 2024. Eian har tidligere jobbet som journalist i VG, Nationen, Nordstrands Blad, ABC Nyheter og Fysioterapeuten. Han har ogsÄ vÊrt kommunikasjonsrÄdgiver i NHO.
Watch Media lanserer sin tiende avis i Norge
Den nye nettavisen fra Watch Media blir TechWach, skriver mediehuset i en pressemelding.
Dette blir mediehusets tiende avis i Norge.
â Den norske teknologibransjen utgjĂžr en stor og viktig del av norsk nĂŠringsliv. Vi mener det er solid grunnlag for en troverdig og uavhengig avis, som tar bransjen pĂ„ alvor, sier ansvarlig redaktĂžr og landsjef Kristin Stoltenberg i Watch Media Norway i pressemeldingen.
â Vi gleder oss til Ă„ kunne levere den viktigste bransjejournalistikken og sette dagsorden hos beslutningstakere i denne delen av nĂŠringslivet, fortsetter hun.
RedaktÞr for avisen blir Torgeir Kveim Sti. Han kommer fra Finansavisen, hvor han har jobbet siden 2015, blant annet med ansvar for avisens IT-bilag pÄ mandager. Sti er ogsÄ kjent fra Finansavisen-podkasten «Morgenkaffen» og har i den senere tid laget Finansavisen TV.
Journalistene JĂžrgen Fjellheim og Anna Caroline Fladby skal sammen med redaktĂžr Torgeir Kveim Sti (t.h.) lage TechWatch. Foto: Foto: Marius Ă mbakk BjĂžrkedal / Watch Media â Jeg ser veldig frem til Ă„ komme i gang og synes det er kult at Watch Media velger Ă„ satse pĂ„ en av landets viktigste og mest fremtidsrettede nĂŠringer, sier redaktĂžr Sti.
â IT-sektoren bidrar med betydelig verdiskaping, sysselsetter noen av landets skarpeste hoder og er avgjĂžrende for norsk konkurransekraft. I tillegg er den navet i digitaliseringen av bĂ„de offentlig og privat sektor.
Watch Media Norway er en del av det danske mediekonsernet JP/Politikens Hus, som blant annet eier Jyllands-Posten, Politiken og Ekstra Bladet i Danmark. Med nylanseringen har selskapet nÄ ti nisjeaviser i Norge: FinansWatch, EiendomsWatch, AdvokatWatch, EnergiWatch, MedWatch, HandelsWatch og MatvareWatch. I mars 2025 kjÞpte Watch Media bransjeavisene Medier24 og KOM24.
Energi24 skifter navn â tar tilbake Petro.no
Energi24 tar tilbake navnet Petro.no.
«Norges stĂžrste nĂŠring fortjener et nettsted som rendyrket dekker aktiviteten offshore og pĂ„ land. Leting, funn, planer, utbygginger og drift â altsĂ„ alt som er avgjĂžrende for landets viktigste industri», skriver nisjeavisen i en pressemelding.
â Vi Ăžnsker Ă„ vĂŠre tydelig pĂ„ hvilke saker vĂ„re lesere kan forvente Ă„ finne pĂ„ Petro.no. Som nisjenettsted skal vi skille oss fra de brede mediene gjennom vĂ„r stoffutvelgelse. Dekningen vĂ„r skal fortsatt vĂŠre konsentrert rundt olje- og gassaktiviteten pĂ„ norsk sokkel. Da er Petro.no et ĂŠrligere navn pĂ„ nettstedet, sier daglig leder John Ăkland i Petro.no AS i pressemeldingen.
RedaktĂžr Glenn Stangeland legger til:
â VĂ„r nisje, med vekt pĂ„ forretningsmuligheter pĂ„ norsk sokkel, har alltid vĂŠrt fokuset, og vi tror at det vil vĂŠre et konkurransefortrinn ogsĂ„ fremover. Energitransformasjonen tar lenger tid enn alle forventet, og de fleste ser at verden skal leve med petroleum ogsĂ„ pĂ„ lang sikt. SĂ„ det blir mer enn nok Ă„ skrive om innen olje og gass de neste tiĂ„rene.
Nettsiden eies av Petro.no AS og hadde i 2024 en omsetning pÄ 8,7 millioner kroner og et driftsoverskudd pÄ 1,7 millioner kroner.
NRK P13 skifter navn i dag
I dag, mandag 1. september, bytter NRK P13 navn til NRK P3 Musikk.
â Med NRK P3 Musikk vil vi gi et enda bedre tilbud til alle musikkelskere, forteller NRKs musikksjef Mats Borch Bugge i en pressemelding.
â Vi Ăžnsker Ă„ overraske og sette den gode musikken i kontekst. I en medievirkelighet der KI-generert musikk, kjĂžpte plasseringer og «liktlydende» topplister dominerer strĂžmmetjenestene, trenger vi en motvekt. En kanal som ikke bare spiller musikk, men setter den i kontekst. Som vet at en lĂ„t kan vĂŠre en fortelling, en stemning, en protest â ikke bare et produkt, forteller NRKs musikksjef Mats Borch Bugge.
Musikksjef Mats Borch Bugge. Foto: Julia Marie Naglestad / NRK NRK P3 fortsetter som en ung kanal med en styrket humorsatsing.
â Vi ser tydelig at publikum er mer selvstendige nĂ„r de velger hva de skal hĂžre pĂ„ og definerer seg ikke ut fra musikksjangre i like stor grad som fĂžr. NĂ„r publikum endrer hvordan de lytter og velger musikk, vil ogsĂ„ NRK forandre seg. Dette gjelder i programtilbud, men det har ogsĂ„ betydning for musikktilbudet og radiokanalene som helhet, fortsetter Borch Bugge.
NRK P13 var fÞrst pÄ lufta i 2014, og mange av de kjente programmene blir med videre.
â Vi vil fortsette med mange av de sterke programmene som Stjernepose og Selskapssjuk, men ogsĂ„ tilby nye titler som Winsents og UrĂžrt fire dager i uka, forteller Borch Bugge.
National Rap Show vil ogsÄ ha sitt hjem pÄ NRK P3 Musikk fra nÄ av.
NRK felt i PFU etter dissens
Pressens Faglige Utvalg var uenige om NRK skulle felles da en klage mot mediehuset fra Asker kommune ble behandlet pÄ denne ukes mÞte.
Artikkelen omhandlet problemer ved en skole i Asker, og behandlingen gikk bak lukkede dĂžrer.
Et flertall pÄ fire konkluderte med at NRK hadde brutt punkt 4.8 i VÊr varsom-plakaten om hensyn til barn, mens et mindretall pÄ tre personer mente at NRK ikke hadde brutt god presseskikk.
PFUs mindretall landet pÄ at publiseringen var presseetisk akseptabel, og vektla at NRK hadde anonymisert de berÞrte.
Aftenposten satser pÄ video i valgdekningen
Aftenpostenjournalist Jenny Emilie Aas med Sylvi Listhaug (Frp). Foto: Ronja Sagstuen Larsen / Aftenposten Aftenposten hÄper at videojournalist Jenny Emilie Aas (26) kan gjÞre valget enklere for unge. NÄ satser de pÄ en videoserie med valginnhold rettet mot unge. Det kommer frem i en pressemelding.
â Det er mye stĂžy i valgkampen. Pressen triller terning pĂ„ enkeltprestasjoner i direktesendte debatter, gir spalteplass til dem som krangler mest og jakter kuriĂžse sensasjoner, sier fagleder for video i Aftenposten, Ărjan Ryland.
Han tror nordmenn, og spesielt de yngste, trenger en tydelig presentasjon av hva de ulike partiene faktisk stÄr for. Der har videojournalist og Aftenposten-profil Jenny Emilie Aas fÄtt en sentral rolle:
â Det har vĂŠrt ordentlig stas Ă„ lage denne serien. I et hav av informasjon om de ulike partiene, har jeg selv savnet en kort oppsummering. Da er det ekstra kult Ă„ kunne lage det sammen med et dritbra team. Men jeg tror jeg er den eneste som har intervjuet Sylvi Listhaug (Frp) i blomstertopp med bolero.
Videogruppa til avisen ble opprettet for et Är siden og dette er avdelingens fÞrste store redaksjonelle satsning, ifÞlge pressemeldingen.
â Politisk innhold rettet mot unge kan fort oppleves som belĂŠrende eller lene seg pĂ„ ragebait. Vi vil ta mĂ„lgruppa pĂ„ alvor, og er ikke opptatt av Ă„ bruse med «politisk innsikt»-fjĂŠrene. Serien tar utgangspunkt i genuin nysgjerrighet og omsorg for dem som synes politikk er komplisert eller skummelt, sier Ryland.
Han sier de opplever enormt engasjement for videoene de publiserer.
â SĂ„ fĂ„r vi hĂ„pe at flere forstĂ„r mer, og faktisk tar i bruk stemmeretten sin. Dette er noe av det viktigste vi gjĂžr for demokratiet.
Valginnholdet med Aas kan du se pÄ Aftenpostens Instagram, Snapchat, Tiktok og pÄ Ap.no.
Unge savner nyanser, nĂžytralitet og dybde
Mediene lykkes ikke med Ä skrive om det unge bryr seg om, slÄr NRK fast. En undersÞkelse Norstat har gjennomfÞrt for kringkasteren, viser at de under 50 er minst fornÞyd med mÄten mediene dekker saker de mener er viktige.
«Bare 1 av 4 mellom 18 og 29 Är mener at mediene dekker sakene de syns er viktigst godt», skriver NRK.
Men det er ikke nÞdvendigvis enklere, og mindre kompliserte saker de unge etterlyser. Mange av de unge som har svart pÄ undersÞkelsen savner det samme: Nyanser, nÞytralitet og mer dybde, skriver NRK.
Det er TV 2 som har fÄtt flest visninger i perioden NRK har kartlagt, som er mellom 11. og 17. august. TV 2 har et snitt pÄ 195.000 per video, VGs videoer har 162.000 visninger i snitt, Dagbladet 38.000 og NRK 33.000, ifÞlge NRK.
NRK vant Klimapress-prisen
Foto: Suman Nepali Det ble NRK som stakk av med den fĂžrste utgaven av en nyopprettet, nordisk klima- og miljĂžjournalistikkpris, under Klimapress-konferansen i Oslo torsdag.
NRK vant hovedprisen for den omfattende artikkelserien om norske naturinngrep, som har rullet og gÄtt siden publiseringen av «Norge i rÞdt, hvitt og grÄtt» i januar 2024.
Mads Nyborg StÞstad, Martin SkjÊraasen, Ruben Solvang, Anne Linn Kumano-Ensby, Caroline Bergli Tolfsen og Joachim Waade Nessemo er journalistene med byline pÄ artikkelserien, Patrick da Silva SÊther, Even BjÞrningsÞy Johnsen og Oliver Ivanowitz har fotobyliner og Mari GrafsrÞnningen og Sjur Seibt stÄr bak utvikling og design.
Tre danske prosjekter fra henholdsvis IngeniĂžren, Politiken og Danwatch fikk hvert sitt diplom under prisutdelingen torsdag kveld.
Klimapress-konferansen, som planlegges holdt pÄ rundgang i de nordiske landene, gikk ogsÄ av stabelen for fÞrste gang i Oslo denne uka.