Polaris Media kjøper hele Stampen

Roger Aarli-Grøndalen
nyhetsstudio

Polaris Media og NWT Gruppen har inngått avtale om at Polaris Media kjøper NWT Gruppens eierandel på 20 prosent i Stampen Media, skriver Polaris i en pressemeldingen.

Kjøpesummen er 195 millioner svenske kroner. Etter kjøpet av VK Medias andel på 10 prosent i mars 2025, blir Polaris Media med dette eneeier av Stampen Media gjennom eierselskapet PNV Media.

– Siden vi gikk inn som felles eiere i 2019, har Stampen Media hatt en svært positiv utvikling. I dag er selskapet et ledende nyhetsmediekonsern med en sterk posisjon på den svenske vestkysten, hvor Göteborgs-Posten og 15 lokale og regionale aviser inngår, sier Per Axel Koch, konsernsjef i Polaris Media, i pressemeldingen.

– Samarbeidet med NWT i vårt felles eierskap har fungert svært godt, og jeg vil rette en stor takk til NWT for deres bidrag i Stampen Medias styre, sier Koch.

Victoria Svanberg i NWT Gruppen, legger til:

– Vi har kommet frem til at dette er et godt tidspunkt for oss å selge vår andel i Stampen Media. Vi er stolte og glade over å ha bidratt, sammen med Polaris Media og VK Media, til at Stampen Media i dag står sterkere enn i 2019. Jeg er overbevist om at den videre utviklingen som heleid selskap i Polaris Media vil bli vellykket

Da PNV-konsortiet gikk inn som eiere i Stampen Media, besto konsernet av seks abonnementsaviser, flere gratisaviser, utendørsreklame og distribusjon. I dag omfatter Stampen Media 16 abonnementsaviser og en distribusjonsvirksomhet. I 2024 hadde selskapet en omsetning på 1,2 milliarder svenske kroner, med et resultat (EBITDA) på 106 millioner kroner og en resultatmargin på 9 prosent.

Gjennomføringen av transaksjonen er betinget av godkjenning fra Inspektionen för strategiska produkter i henhold til svensk lov (2023:560) om granskning av utenlandske direkteinvesteringer (FDI-godkjenning).

NWT gikk nylig sitt planlagte partnerskap med Bonnier News Local godkjent av svenske konkurransemyndigheter.

Powered by Labrador CMS