NFF mener VG burde tatt hensyn til VM-kvalifiseringskamp

Mats With Greger
nyhetsstudio
Leder i VG Sporten, Frode Buanes, sliter med å forstå kritikk av timingen.

Mandag meldte VG at Norges Fotballforbund skal ha mottatt varsel fra flere personer mot landslagssjef Gemma Graingers lederstil. Avisen viste til flere kilder med kjennskap til saken.

Tirsdag kom landslagssjef Grainger og fotballpresident Lise Klaveness med kritikk mot timingen på VGs publisering. Artikkelen kom nemlig dagen før den viktige VM-kvalifiseringskampen mot Østerrike.

Også profilene Caroline Graham Hansen og Ada Hegerberg har kritisert VGs dekning, og gir sin fulle støtte til Grainger.

– Viktig VM-kvalifisering

Kommunikasjonsdirektør i NFF, Ragnhild Ask Connell, sier til Journalisten at hun ikke ønsker å lage noe mer debatt rundt saken, men at hun har forståelse for at spillerne og Klaveness reagerer.

– Også sett i lys av VGs totaldekning rundt kvinnelandslaget.

– Syns du VG skal vente med publisering på grunn av en fotballkamp?

– En viktig VM-kvalifiseringskamp – jeg syns de skal ta hensyn til det, og det er etiske problemstillinger knyttet til det.

– Hva er det som er etisk problematisk ved det?

– Hensynet til enkeltpersonen som får disse beskyldningene mot seg og som skal prestere. Det ble omtalt som et varsel. Det er et menneske her også.

Presseetisk problematisk

Sportssjef i VG, Frode Buanes, sier til Journalisten at han registrerer at ingen av de som uttaler seg på vegne av NFF, snakker direkte om substansen artikkelen, men reagerer på andre ting.

– Vi er har snakket med en lang rekke kilder og er trygge på journalistikken.

Når det gjelder kritikken mot timingen, har Buanes problemer med å forstå argumentet, fortsetter han.

– Her fikk vi informasjon forrige uke, tok kontakt med NFF og fikk svar. Vi publiserte når vi hadde det vi trengte. Når vi får informasjon om at det er misnøye ville det vært veldig rart å holde tilbake en sak noen uker, fordi det foregikk noen fotballkamper. Det ville ha vært presseetisk problematisk.

Powered by Labrador CMS