Weekendavisen kåret til verdens best designede papiravis

Roger Aarli-Grøndalen
nyhetsstudio

Den danske avisen Weekendavisen er kåret til verdens best designede papiravis av Society for News Design (SND).

Det kommer fram i en pressemelding.

Prisen «World’s Best-Designed» regnes som den høyeste utmerkelsen fra organisasjonen, og gis for helhetlig kvalitet. Juryen har blant annet vurdert visuell historiefortelling, bruk av foto og illustrasjoner, nyhetsvurdering og kreativ utførelse.

– Det er en helt egen kunstart å lage avis. Det ble en gang sagt at avisfolk er en særskilt blanding av maskinarbeidere og ballettdansere. Det knitrende produktet av papir og trykksverte i postkassen eller i kiosken krever både hardt arbeid og eleganse å produsere. I Weekendavisen tror vi fortsatt på papiret og på papirlesernes glede over en klok og vakker avis. Derfor er vi helt umåtelig begeistret for igjen å bli kåret til verdens best designede papiravis, sier sjefredaktør Martin Krasnik i pressemeldingen.

Også New York Times ble hedret, og vant prisen for beste designede nettavis. Dette er tredje gang Weekendavisen får utmerkelsen i papirkategorien.

Weekendavisens papirutgave kommer ut hver fredag. Avisen er en del av Berlingske Media, som eies av det norske mediekonsernet Amedia.

Powered by Labrador CMS