PFU kritisk til TAs kommunikasjon

Roger Aarli-Grøndalen
pfu_live_aug26 nyhetsstudio

Telemarksavisa (TA) brøt ikke god presseskikk i omtalen av en dødsulykke fra 1997 i en podkast-serie, konkluderte PFU.

Avisen publiserte tre podkastepisoder om klagers liv etter ulykken, der moren hennes omkom. Den tredje episoden, som var den som var klaget inn, bygget på intervjuer med vitner som kom til ulykkesstedet.

Klager mente blant annet at hun hadde gjort det klart at hun ikke ønsket medieomtale av selve ulykken.

PFU kunne ikke se at TA hadde lovet klager å avstå fra å intervjue vitner eller omtale ulykken. Utvalget la samtidig vekt på at klager ble gjort kjent med intervjuene før publisering, og at TA gjorde flere endringer i podkastepisoden etter hennes innspill.

Dette måtte etter PFUs syn inngå i den presseetiske vurderingen, selv om klager opplevde gjennomlyttingen og de gjentatte endringene som belastende.

Et eget tema i klagen var samarbeidet mellom TA og Kragerø Blad Vestmar. PFU pekte særlig på at en journalist i Kragerø Blad Vestmar gjorde intervjuer til podkastepisoden som TA hadde redaktøransvaret for.

Selv om samarbeidet opplevdes forvirrende for klager, mente utvalget at håndteringen var innenfor det presseetisk akseptable, fordi hun var informert om at redaksjonene samarbeidet om lyd og tekst.

Flere av allmennhetens representanter trakk også fram at det kan være krevende for en kilde å forstå hvordan denne typen samarbeid mellom medier foregår.

PFU var samtidig noe kritisk til deler av kommunikasjonen med klager. Utvalget skriver i sin uttalelse at meldingene mellom journalist og klager fremsto «både nære og personlige», og at dette kan ha bidratt til at hun fikk en feilaktig forventning til hva hun kunne påvirke.

– Vi må passe på at vi ikke lurer intervjuobjektene, sa PFU-leder Anne Weider Aasen.

Kragerø Blad Vestmar var også klaget inn, men ble heller ikke felt da den saken ble behandlet på samme møte.

Powered by Labrador CMS