Overskudd i Østfold

Aviskrigen i Østfold fortsetter for fullt, men denne gangen konkurrerer konsernene om størst opplagsvekst og overskudd.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Østfold-avisene oppnådde samlet en økning på 3.766 i opplag i fjor, det suverent beste fylkesresultatet i Norge. Nå går alt så meget bedre også økonomisk. Orkla-avisene i Østfold økte sitt samlede driftsresultat med 11 millioner kroner i fjor, og A-presseavisens abonnementsaviser i regionen oppnådde en liknende forbedring.

Bedre enn i 2001

Fredriksstad Blad og Moss Avis endte med driftsoverskudd på henholdsvis 13,3 og 1,9 millioner kroner i fjor. Fratrukket et driftsunderskudd på 1,2 millioner kroner i den nystartede gratisavisa SarpsborgAvisa, kommer Orkla-avisene 9,8 millioner kroner bedre ut enn i 2001. Det året endte Moss Avis med et driftsunderskudd på 4,4 millioner.

Driften av Moss Dagblad, Fredrikstad-Avisa Demokraten, Sarpsborg Arbeiderblad, Halden Arbeiderblad, Rakkestad Avis, Smaalenenes Avis, Akershus Amtstidende og Enebakk Avis gikk samlet om lag 10 millioner kroner bedre i 2002 enn året før. De nevnte A-presseavisene er samlet i Mediehuset Østfold/Follo, som også eier tapsslukene TV-Østfold og gratisavisene Halden Dagblad og Sarpsborg I DAG.

Fortsatt underskudd

Moss Dagblad og Fredrikstad-Avisa Demokraten bedret sine driftsresultater med henholdsvis fem og tre millioner kroner i fjor, men går fortsatt med underskudd i størrelse to til tre millioner.

A-pressen har langt mindre grunn til å glede seg over utviklingen til de to gratisavisene.

– I fjor hadde vi betydelige tap, på flere millioner kroner, i Sarpsborg I Dag og det medhørende reklamebyrået Markér. Også Halden Dagblad gikk med underskudd, sier mediehussjef Tormod Melnæs. Han ønsker ikke å gi detaljert informasjon om tapene.

Gratis-tap

Etter det Journalisten får opplyst på annet hold tapte A-pressen henholdsvis om lag 7 millioner og 1,5 millioner på Sarpsborg I DAG og Halden Dagblad. A-pressen kjøpte Sarpsborg I Dag for hele 18,5 millioner kroner i 2001, hovedsakelig som en strategisk manøver for å hente avisa over fra Orklas til A-pressens annonsesamkjøring.

Powered by Labrador CMS