– Det er et kjempeproblem at det er oss i avisene dette slår tilbake på, sier ansvarlig redaktør René Svendsen i Fredriksstad Blad.
Nylig mottok lokalpolitiker og tidligere ordfører Siri Martinsen (Ap) faktura på 4250 kroner for urettmessig bruk av NTB-bilde, etter at hun på sin politikerside på Facebook gjorde som hun har gjort flere ganger før: Delte skjermdump av en nyhetsartikkel fra Fredriksstad Blad, der et NTB-bilde var illustrasjon.
Den første hun ringte til: Redaktøren i lokalavisa.
Svendsen skjønte raskt hva det dreide seg om, forteller han til Journalisten, siden han har fulgt diskusjonen rundt NTBs praksis med å fakturere sosiale medier-brukere for skjermdumper, også der hensikten er debatt og videredeling av avisinnhold.
– Spiller på lag
Svendsen og redaksjonen har brukt tid på å fortelle lokalbefolkningen hvordan de ønsker at innhold fra avisa skal deles:
– Ser vi at skjermdumper legges ut uten noen form for kreditering og uten lenke, gir vi beskjed om det, og ved publisering av ren kopi av et bilde sier vi fra at det ikke er greit. Det samme har vi sagt til politikere som bruker vårt innhold for å debattere samfunnstemaer vi tar opp. Det har åpenbart også stor verdi at de baserer debatt på vår journalistikk, sier redaktøren.
– Vi har innsett at å få titusenvis av privatpersoner og foreninger til å forstå rigide regler på dette området, er helt nytteløst. Derfor spiller vi på lag, men sier fra når folk går langt over streken.
Og det fungerer, ifølge Svendsen:
– De vi tar kontakt med, respekterer det. Vi trenger egentlig aldri å true med å sende regning til noen.
Å sende pengekrav uten forvarsel synes Svendsen er en «lite smidig måte å møte digital delingskultur på». Hadde det vært et Fredriksstad Blad-bilde Martinsen brukte i sin deling, hadde avisa ikke reagert på det, understreker han.
– Setter lokalaviser i skvis
Nå vurderer han om avisa skal betale NTB-kravet for Martinsen.
– Kommer dere til å betale for alle som får NTB-krav for skjermdumper av Fredriksstad Blad-artikler?
– Det har vi ikke landet på, men dersom dette blir noe jeg får mange henvendelser om, får jeg heller se på hvor mye penger jeg har råd til å bruke på NTB-abonnement framover.
Det handler til syvende og sist om avisas omdømme, mener redaktøren.
Slik han ser det, ville en mer hensiktsmessig framgangsmåte være å først gjøre some-brukere oppmerksom på hvorfor delingen deres er problematisk.
– Så kunne man sendt ut regninger til folk som ikke ville rette seg etter det. Men at en privatperson og lokalpolitiker uten forvarsel skal motta krav om mer enn 4000 kroner etter å ha delt en sak fra oss, mener jeg bare skaper dårlig omdømme for vår avis. Dette tror jeg dessverre ikke at NTB har tenkt nøye nok gjennom.
NTBs ønske med praksisen kan ikke ene og alene være inntekter, tror lokalavisredaktøren.
– Det må jo også handle om at de vil sette fokus på en type bruk de ønsker å endre. Det tror jeg de kunne fått til uten å sette lokalaviser i en skvis som dette. For effekten her kommer til å bli mindre deling og mindre synliggjøring av lokal journalistikk som utgangspunkt for debatt.
Tror lokalaviser kan bli mer forsiktige
Siri Martinsen bekrefter at hun har mottatt krav fra Copyright Agent, det danske selskapet NTB bruker til å påvise og kreve inn betaling for urettmessig bildebruk.
Hennes bekymring er at ytringsfriheten i et lokaldemokrati kan bli begrenset dersom det legges store økonomiske byrder ved et feiltrinn i deling til diskusjon. En «vennlig henvendelse» hadde vært mer hensiktsmessig i tilfeller som dette, mener også Martinsen.
– Jeg tror de fleste sier seg helt enige i at man ikke skal stjele åndsverk, og at fotografer har opphavsrett til sine verk, men her handler det om å dele debattinnlegg og avisartikler for å debattere videre, og også gi lokal journalistikk større rekkevidde, sier Martinsen til Journalisten.
– Nå vurderer lokalavisa å ta NTB-regninga for deg?
– Ja, det er iallfall en viktig diskusjon å ta, dette, dersom det skal påbeløpe store kostnader til innbyggere for å dele ting fra lokalavisa, sier lokalpolitikeren.
Hun spør seg om NTB har vurdert at en konsekvens kan bli at lokalaviser blir mer forsiktige med å bruke NTB-bilder.
– Hvis det ender med å begrense lokaldemokrati og debatt, er vel nytteverdien liten. Vil det være lokalaviser igjen som bruker NTB?
NTB: – Selger produkter og tjenester
Kommersiell direktør Joakim Nilsson i NTB har blitt forelagt uttalelsene fra Svendsen og Martinsen.
Han svarer at det ikke er så mye å legge til fra deres side, ut over det som allerede er sagt om temaet.
– Hvem som gjør opp for fakturaer for brudd på opphavsretten legger ikke NTB seg opp i. Der andre lever av deling og trafikk, lever NTB av å selge sine produkter og tjenester, skriver Nilsson i en e-post.
Både Nilsson og nyhetsredaktør Christina Dorthellinger Nygaard har uttalt seg om praksisen en rekke ganger, siden Journalisten først i 2019 omtalte at nyhetsbyrået hadde begynt å systematisk oppspore og kreve penger for urettmessig bildebruk.
Da diskusjonen igjen blusset opp, i denne siste omgangen rundt krav for artikkelskjermdumper publisert på sosiale medier, skrev Nygaard i et redegjørende innlegg at det opplevdes spesielt å måtte forsvare NTBs lovmessige rett til å ta betalt for sine tjenester.
Å publisere en skjermdump av deler av en nyhetsartikkel, som inneholder et helt eller vesentlige deler av fotografi, fordi man vil kommentere temaet i selve nyhetssaken, dekkes ikke av noe unntak i åndsverksloven, påpekte nyhetsredaktøren – som minnet om at ren lenking ikke ville medføre risiko for reaksjon.
«Da har man jo verken kopiert en annens bilde eller lastet opp kopien på et annet sted enn der rettighetshaveren selv har tillatt publisering. Det er altså ikke verre for dem som ønsker å 'dele', sitere egen tekst eller vise til, og kommentere en nyhetsartikkel eller annet innhold i en nettavis. Man kan ganske enkelt lenke til artikkelen – også gjennom embedding (som skjer automatisk i de fleste sosiale medier, når man limer inn en lenke i en post)», skrev Nygaard.
Nylige artikler
Har satt julerekord
Avisene han har ansvaret for har fått seks PFU-fellelser i 2025
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement
Både redaktør og kommunikasjonssjef: – Vi har fortsatt redaksjonell frihet
Journalist tiltalt i alvorlig overgrepssak: – Sjokk og sinne
Mest leste artikler
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
NTB forstår ikke hvordan internett fungerer
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement